Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret

Süleymanpaşa Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Volkan Nallar, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’ndeki Mutlukent Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen basın toplantısında, belediyenin mali tablosunu paylaştı.
Nallar, şu ifadeleri kullandı:
 “Seçim sürecinde söz verdiğimiz üzere görevi devraldıktan sonra mali raporun çıkarılması adına işinin ehli arkadaşlarımız çalışmalar yaptılar. Maalesef tabloyu görmek için il başkanlığı yaptığım dönemde de ilçe başkanımız Ali Engin döneminde de belediye meclis grubumuz meclislerde sürekli yazılı ve sözlü istememize rağmen net rakamlara ulaşamamıştık. Belediyeyi Süleymanpaşalı hemşehrilerimizin desteği ile kazandıktan sonra borç yükünü hesaplayıp kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyduk.”
Yapılan borç bildiriminin bazı kesimlere rahatsızlık verdiğini savunan Nallar, şunları kaydetti:
 “Bizim bu borçları paylaşmamızdan rahatsız oldular. Sosyal medyada paylaşımlar yapılıyor. Biz bu tablodaki rakamları kafamıza göre yazmadık. Bunlarla alakalı Trakya'nın da çok yakından tanıdığı Türkiye'nin her yerinde memlekete hizmet eden yeminli mali müşavir ile çalıştık. Çünkü mali durum teknik bilgi birikimi gerektiren hassas ve teknik bir durumdur. Hukukçu avukat arkadaşımız var. Kendi hukukçularımız var. Birlikte yaptığımız araştırmalarla resmi belgelerle Süleymanpaşa Belediyesi'nin tüm borcunu ortaya çıkardık. Biz borçtan korkmuyoruz. Borç yiğidin kamçısıdır. Meydanlarda da bunu siyasi çalışma yaparken haykırmıştım. Ama borcun ne kadar olduğunu da vatandaşa bildirmek gerekiyordu. Bu yüzden bunları da burada size açıklıyorum. Hepsi belgeli, hepsi araştırılmış, hepsi de ikişer üçer defa hesaplanıp bizim önümüze sunulmuş borçlar. Bununla alakalı memlekete hizmet edilmemiş diyemeyiz, hizmet edilmiş ama doğru mali disiplinle hareket edilmemiş, doğru planlama yapılmamış ve neticesinde çok ciddi bir borç var. Belediyenin bu borç ve faiz yükünden kurtulması lazım.” 
Süleymanpaşa Belediye Başkanı seçilmesinin ardından belediyenin önünden geçmeyen alacaklıların bir anda kapıya dayandığını ve her gün ayrı bir haciz dosyasının geldiğini söyleyen Volkan Nallar, “Uzun yıllardır belediyenin borçlu olduğu insanlar biz göreve geldikten sonra haciz işlemleri başlattılar. Her gün önüme bir tane haciz dosyası geliyor. Avukatlık ücreti ile birlikte katlanmış bir borçla yüzleşiyoruz. Onlar bu rakamların içinde yok. Çünkü her gün yenileri çıkıyor. Geçmiş dönemde işten çıkarılan işçilerin yükleri geliyor. Biz devletin malını sonuna kadar kendi gücümüz için kullanmayacağız. Sadece halkımıza hizmet etmek için kullanacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.
Volkan Nallar’ın konuşmasının ardından bağımsız denetim yapan yeminli mali müşavir konu hakkında mali raporları detayları olarak basın mensuplarına sundu. 
Volkan Nallar, mart ayında geçtiğimiz yılların mart ayı harcama oranlarına göre belediye giderlerinin %217 artmış olmasına da tepki gösterdi.
CAMİ ARAZİSİ CAMİ BİNASI İLE BAŞKA KURUMA VERİLMİŞ
Öte yandan Süleymanpaşa Belediyesine ait olan Altınova Kreş ve Alzheimer Bakım Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Akademisi’nin bir kısmının vergi borcu karşılığında vergi dairesine verilmesi ile Yeni Sanayi içindeki caminin arazisi ile birlikte yine vergi borcu karşılığından elden çıkarılması konusuna değinen Volkan Nallar, şöyle dedi:
 “Alzheimer Bakım Evi ve kreş arsasının %37’sini vermişler. Süleymanpaşa Kurucu Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın kurduğu ve Süleymanpaşa’daki tek kreşimizi vergi borcu karşılığında takas usulüyle vergi dairesine vermişler. Kanunlara uygun bir şekilde yapılmış. İşin ilginç tarafı Yeni Sanayi’deki cami arazisi ve cami binası ile birlikte orayı da vergi dairesine vermişler. Bunu CHP’li bir belediye yapmış olsaydı şimdi bütün Türkiye ayaktaydı. ‘Bunlar camilerden ezanların sesini kısıyorlar. Camileri borç karşılığında veriyorlar. Camileri kapatıyorlar’ diye ortalık karışırdı. Ama bakın görün ki bunları kim yapmış!” 
“ŞİRKETLERİ AYRICA İNCELEYECEĞİZ”
Son olarak Cüneyt Yüksel’in 2019 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımını gösterip gerçekte olan ile karşılaştıran Volkan Nallar, “Cüneyt Yüksel Mayıs 2019’dan itibaren çok acil durumlar hariç doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımına son verileceğini sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Ancak sadece 2023 yılında 178 kez sonrasında da AK Partili belediye 2024 yılının ilk üç ayında 68 kez doğrudan temin yöntemi kullanılmış. Demek ki gerektiğinde kullanılıyormuş ve zamanında kendisi boşuna eleştirmiş. Şirketlerde ise herhangi bir ihale yöntemi kullanıldığına dair herhangi bir bulguya rastlamadık. Şirketleri ayrıca inceleyeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi