ASYAPORT Limanı’na yanaşan gemi, törenle karşılandı. Liman içerisinde düzenlenen törene, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan yardımcıları Durmuş Ünvar, Enver İşkurt, MSC Yönetim Kurulu Başkanı Diego Aponte ve eşi Ela Soyuer Aponte, önceki dönem TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, ASYAPORT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve iş insanları katıldı. 

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, şu ifadeleri kullandı:
 ‘’Türkiye ekonomisi 2022 yılında yüzde 5.6 oranında büyüdü. Küresel ekonominin dünya genelinde 2023 yılında yüzde 2.9 gelecek ise yüzde 3.1 büyümesi bekleniyor. Biz de bu büyümeye paralel olarak 2023 yılı sonunda %4.4 2024 yılında ise %4 oranında büyüme beklenmektedir. 906 milyar dolar gayrı safi yurtiçi hasıla ile dünya ekonomisinde 19. sırada yer almaktayız. Bilindiği üzere dünyada taşımacılığın hacim bazında %84'ü, ülkemizde ise yüzde 86'sı deniz yoluyla yapılmaktadır. Deniz taşımacılığından aldığımız payın en önemli göstergeleri de liman tesislerimiz. Geçen yıl dünyada 860 milyon TEU konteyner elleçlendi ve küresel konteyner hacminin 2024 yılında yüzde 3 ya da 4 arasında büyüyeceği tahmin edildi. 2022 yılında ülkemizin 217 liman tesisinde bir önceki yıla göre yüzde 3.1 artışla, 543 milyon ton yük elleçlenirken, konteyner elleçlemesi de 12.4 milyon TEU olarak gerçekleşti. 4 limanımız dünyada ilk 100 liman arasına girdi. Yine deniz yolu taşımacılığında nalbur değeri 2022 yılında 388 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ülkemizde ise 10.8 milyar dolar, pazar hacmi yüzde 6.7. Biz Türkiye'yi bölgesel ve küresel düzeyde öncü bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz. Bu konuda önemli gelişmeler kaydettik.” 

DÜNYANIN EN BÜYÜK 12. FİLOSUNA SAHİBİZ
 
Ünüvar, şu değerlendirmelerde bulundu:
“85 tersane ile  tersanelerimiz gemi siparişinde 7., gemi tonajına göre ise 11. pozisyonda. Bu yıl ülkemiz 1,5  milyar dolarlık gemi ve yat ihracatı gerçekleştirdi. 138 bin gemi insanımız mevcut. 1 milyonu aşkın da amatör denizcimiz mevcut. 103 denizcilik eğitim kurumu ile nitelikli personel yetiştiriyoruz. Gemi insanlarımızın da istihdamına yönelik 37 ülkeyle imzalanmış anlaşmamız var. Dünya sıralamasında 2 basamak yükselerek dünyanın 12. büyük filosuna sahibiz.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri MSC Türkiye’nin Tekirdağ limanına yanaşması nedeniyle kurdela kesti. Protokol üyeleri daha sonra römork eşliğinde MSC TÜRKİYE’nin etrafında gezintiye çıktı. 

Dünya taşımacılık devi MSC’nin İtalyan sahipleri Aponte ailesinin Çin’de inşaa ettirdiği dünyanın en büyük konteyner gemisi olan ve Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla MSC TÜRKİYE adı verilen gemi, 4 futbol sahası büyüklüğünde, 25 katlı apartman yüksekliğinde. MSC TÜRKİYE 24 bin 346 konteyner taşıma kapasitesine sahip.

Editör: Trakya Gazetesi