Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası araçlarının sayısı 57'den 97'ye çıkarıldı. İlk etapta İstanbul’un da arasında bulunduğu 5 büyükşehirde hizmet vermeye başlayan Mobil Göç Noktası aracı, 1 Aralık itibariyle diğer 25 büyükşehire de gönderildi. Böylece Mobil Göç Noktası aracı olmayan büyükşehirler kalmadı.
Bu kapsamda Vali Recep Soytürk, Tekira AVM önünde hizmet vermeye başlayan Mobil Göç Noktası Aracı’nı ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

TREDAŞ’a A.C.E Awards’tan bir ödül daha TREDAŞ’a A.C.E Awards’tan bir ödül daha

Vali Soytürk’e ziyaretinde İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık ve İl Göç İdaresi Müdürü Ömer Gümüş eşlik etti.
Düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan uygulama ve denetimler kapsamında güvenlik güçleri düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ediyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası adı verilen araçlara davet ediliyor. Burada Göç İdaresi Başkanlığı personeli tarafından göç veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulaması yapılıyor. Yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen yabancılar, sınır dışı işlemlerine başlanması üzerine geri gönderme merkezlerine gönderiliyor. 
Uygulama faaliyete geçmeden önce durumundan şüphelenilen yabancı, polis merkezi ya da geri gönderme merkezine götürülüyor ve gerekli kontrolleri burada gerçekleştiriliyordu. Uygulama sayesinde yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit ediliyor.

Kaynak: Özge Ebecek