Malkara Belediye Meclisinde seçim yapıldı Malkara Belediye Meclisinde seçim yapıldı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, verdiği yazılı soru önergesinde, Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde müteahhitlik yapan bir firmanın iddiasına ve kamuoyunda da çokça tartışılan olaya yer verdi. 
Avşar, “Müteahhit firma, 18 daireli inşaatın betonunu vermesi için bir beton şirketi ile anlaşmıştır, ancak gelen beton çürük olduğu halde bir laboratuvar tarafından sahte evrak ile sağlam gösterilmiş, diğer bir laboratuvarın da EBİS sistemine beton dökülen günleri doğru girmeyip görevini ihmal etmiştir. Daha sonra müteahhit firma, kabası biten inşaatla ilgili bu durumu fark edip Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne bildirmiştir. İl Müdürlüğü tarafından yeniden yapılan inceleme sonucu betonun kalitesiz olduğu raporlanmıştır. Müteahhit firma, ilerleyen süreçte binaya yıkım kararı verildiğini ve 18 dairelik 2 blok inşaatın yıkımını kendilerinin yaptığını iddia etmektedir” diye konuştu.
Avşar, “Kamuoyundan ve müteahhit firmadan edindiğimiz bilgilere göre inceleme başlatılmış, bu süreç sonunda taraflara çokta önemli sayılmayacak çeşitli cezalar verilmiş ve müteahhit firmaya da 1 milyon 58 bin TL ceza verilmiştir” dedi.
 
Avşar, müteahhit firmanın olayın yasal takipçisi olduğunu ve Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden teknik raporlar ile savcılık bilir kişi raporu alındığını ve bu raporlarda söz konusu müteahhidi doğrular nitelikte kararlar bulunduğunu söyledi.
 
Avşar, bununla birlikte müteahhit firmanın, yakın zamanda müteahhitlik belgesinin iptal edilmeye çalışıldığı iddiasını da öne sürdüğünü ifade etti.
 
Avşar, “Müteahhit firma, prosedüre uygun olarak süreci başlattığını ancak beton şirketleri ve laboratuvarların usulsüz işlemleri sonucu kaba işi biten 18 dairelik projeyi yıkmak zorunda kaldıklarını iddia etmekte ve bunu teknik raporlarla ispatlamaktadır” ifadelerini kullanarak, Bakan Özhaeski’ye konuyla ilgili sorularını sıraladı:
 
Teknik ve bilirkişi raporlarına değinen Avşar, “Karar verilirken ve söz konusu yaptırımlar uygulanırken Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden alınan teknik raporlar ile savcılık bilirkişi raporu dikkate alınmış mıdır?” dedi. 
 
Avşar, “İddia edildiği üzere yasal prosedürü uygulayan ve kamuoyunda çokça tartışıldığı gibi sorumlu davranarak söz konusu olayı ortaya çıkaran bahse konu müteahhit firmaya verilen cezanın yanında 2 bloktan oluşan 18 konutun yıkılması sonucu meydana gelen zararın tazmini husussunda bir yaptırımız, işleminiz olacak mıdır?” sorusunu yöneltti.
 
Müteahhitlik belgesinin iptalinin söz konusu olup olmadığını da soran Avşar, şöyle konuştu: “Müteahhit firma tarafından iddia edildiği üzere ilgili firmanın müteahhit belgesinin iptali söz konusu mudur? Şayet iddia doğruysa gerekçesi nedir? ”
 
Yapı denetim şirketleri ve beton şirketlerinin denetim konusunu hatırlatan Avşar; “Tekirdağ’da ve ülke genelinde benzeri başka olay yaşanmış mıdır? Bu kapsamda yapılmış bir araştırmanız bulunmakta mıdır?” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi