Vahap Akay ilk olarak Bağlık Mahalle Evi’ni ziyaret etti. Burada kadın kursiyerlerle bir araya gelen Akay, kursiyerlerin talep ve önerilerini aldı. Mahalle Evleri projesine ilk olarak Veliköy Mahallesi’nde başlandığını anımsatan Akay, “Daha sonra Kızılpınar Mahalle Evi’mizi oluşturduk. Ardından Bağlık Mahalle Evi’mizi açtık. Mahalle evlerimizde birçok farklı branşta kadınlarımız için kurslar açtık. Dikiş-nakış makineleri aldık. Mahalle Evleri çatısı altında bir araya gelen kadınlarımızın sayısı her geçen gün daha da artıyor. Kadınlarımızın bu ilgisi bizleri ayrıca mutlu ediyor” dedi.

Nazım Hikmet’in dev eseri Çerkezköy’de sahnelenecek Nazım Hikmet’in dev eseri Çerkezköy’de sahnelenecek

Kadınların yanı sıra Bağlık Mahalle Evi bünyesinde çocuklar için de oyun odası oluşturulduğunu aktaran Akay, “Bağlık Mahalle Evi bünyesinde bir de bilgisayar odası oluşturduk. Böylece Kızılpınar Mahalle Evi’mizde olduğu gibi burada da çocuklarımız bilgisayar odasında ödevlerini yapıp ders çalışabiliyorlar. Boş zamanlarını daha faydalı bir şekilde kullanabiliyorlar” diye konuştu.

Bağlık Mahalle Evi’nin ardından sırasıyla Kızılpınar ve Veliköy mahalle evlerini de ziyaret eden Akay, “Kızılpınar Kültür Merkezi’nde faaliyet gösteren Mahalle Evi’mize de kursiyerlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Burada ayrıca çocuklarımız için bilgisayar odası ve kütüphane de oluşturduk. Veliköy Mahalle Evi’mizde de aynı şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kursiyerlerimize Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından kumaşlar hediye edildi. Kadınlarımız bu kumaşlardan kendileri ya da çocukları için battaniye, polar ya da çeşitli giysiler dikebilecekler” dedi.

Mahalle Evleri ziyaretlerinde kursiyerlerimizin talep ve önerilerini de dinleyen Akay, kursiyer sayılarının artmasından dolayı tüm mahalle evlerine dikiş-nakış ekipmanı alınması sözünü verdi.

Kaynak: İlkay Danacılar