Okullarda sağlıklı ve düzenli hayatın adımları Okullarda sağlıklı ve düzenli hayatın adımları

Afet ve olası felaketlerde kullanılmak üzere drone üretecek öğrencilerin yapacağı İHA’larla haritalandırma, saha aydınlatma, termal görüntü aktarımı ve yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojilerine ek olarak insansız uçuş “otonom” görevler tanımlanarak saha personeline destek sağlanacak, arama kurtarma çalışmalarındaki can kayıpları minimum düzeye indirilecek.
Tekirdağ Süleymanpaşa Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Asyaport Liman A.Ş. arasında yapılan şartlı bağış” protokolü ile eğitime katkı sunuluyor. 
Asyaport, fen lisesi öğrencilerinin arama kurtarmalarda kullanılacak dronenin geliştirilmesi projesine maddi destek sağladı. Asyaport tarafından alınan malzemeler okul yönetimine teslim edildi.
Ebru Nayim Fen Lisesi ile gerçekleşen işbirliği, arama kurtarma faaliyetlerini desteklemek amacıyla Arama Kurtarma Destek Dronu projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında haritalandırma, saha aydınlatma, termal görüntü aktarımı ve yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojilerine ek olarak insansız uçuş “otonom” görevler tanımlanarak saha personeline destek sağlanacak, arama kurtarma çalışmalarındaki can kayıpları minimum düzeye indirilecek. Liman yetkilileri tarafından temin edilen malzemeler okul yönetimine protokolle teslim edildi.
Asyaport Limanı, geçtiğimiz yıl, TFL Robotics Yarışması’nda Türkiye’yi ABD’de düzenlenen dünya şampiyonasında temsil eden Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesi robotik-kodlama takımına da sponsor olmuştu.

Kaynak: Özge Ebecek