Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, yaptığı açıklamada, odayı geleceğe taşırken, geçmişe de sahip çıktıklarını söyledi.

Bu kapsamda yaptıkları çalışmalar sonrasında odanın gerçek kuruluş tarihinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı tarafından resmi kayıtlara dayanılarak 1883 olduğunun tescillendiğini belirten Ilık, “Bugüne kadar kuruluş tarihi 1925 olarak bilinen odamızın gerçek kuruluş tarihinin tespiti için Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri kayıtlarından yararlanıldı” dedi.

Kırklareli’nin ve bölgenin tarih boyunca önemli ticari ve sınai gelişim gösteren önemli merkezlerden birisi olduğuna vurgu yapan Ilık; şunları kaydetti:

“İlimizin de geçmişinde mutlaka ekonomik gücüne ve değerlerine ait bilgilerin olması gerekiyordu. Bu düşünceden hareket ile araştırmaları başlattık. Odamızı geleceğe taşırken, geçmişimize de sahip çıkarak başlattığımız çalışmalar kapsamında Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri’nin Osmanlıca’dan çevirilerini yaptırmak suretiyle, elde ettiğimiz bilgileri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile paylaşarak, Bakanlık nezdinde onaylanmasını ve odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillenmesini talep ettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde ise odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillendiği bilgisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03 Haziran 2023 tarihli yazısı ile odamıza bildirilerek kuruluş yılımızın 1883 yılı olarak belirtildiği faaliyet belgemiz güncellendi. Odamızın kuruluş tarihinin güncellenmesi çalışmalarında büyük emeği geçen Kırklarelili Araştırmacı-Tarihçi Ali Arslan’a teşekkür ediyorum. İlimizin; tarımıyla, üreticisiyle, ticaretiyle ve sanayicisiyle önemli bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koymuş olmaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum. İlimize ve odamız için tarihi boyunca emeği geçen müteşebbis üyelerimiz ile geçmiş dönem yönetim kurulu ve meclis üyelerimize ve yakınlarına, emeği geçen tüm kesimlere teşekkürlerimizi sunuyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

Trakya Gazetesi Haber Merkezi

Editör: Trakya Gazetesi