Keşan Belediyesi tarafından yenilenen “Kumdere İçme Suyu Tesisi”nin açılışı törenle yapıldı. Açılış törenine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı ve Nuran Uslu, Belediye Meclis üyeleri, Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, Kumdere Köyü Muhtarı Ahmet Gülen, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Helvacıoğlu, çalışmaları 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını söyledi. 

Helvacıoğlu, şöyle devam etti:

Seralar üretime katkı sağlayacak Seralar üretime katkı sağlayacak

 “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Milletvekilimiz Fatma Aksal’a, İl ve İlçe Başkanlıklarımıza, firmamıza, İller Bankası’na teşekkür ediyorum. Keşan’ın su konusunda gelecekte yaşanacak sorunları çözmüş oluyoruz ve Keşan’ı susuzluktan kurtarmış oluyoruz. Biliyorsunuz ki önemli bir su sorunu ile karşı karşıya kaldık. İklimler değişti. Su konusunda önemli adımlar attık. Önce Erikli sahilimize su getirdik. Diş fırçalamaya, yüzümüzü yıkamaya, abdest almaya su yoktu. Kolları sıvadık. Rahmetli Mehmet Gemici döneminde Kumdere tesisleri yapılmış bir daha gelen bile olmamış. ‘Altyapı bitik’ demişler ama altyapı gerçekten bitmiş durumda. Yok, altyapı diye bir şey yok. Hangi yolu yaptıysak altyapıya girdik. Altyapı bitmemiş. Keşan’ın da mücavir alanların da su sorununu biz çözdük. Keşan’ın 2 yıl yağmur yağmasa bile 25 yıllık suyu var artık. Kadıköy Barajı artık rezervimiz. Doluluk oranı da %22. Kumdere artık Keşan’ın tamamını besler hale geldi.” 

“KEŞAN’IMIZIN SU GELECEĞİNİ GÜVENLİĞE ALDIK”

Kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi:
 “Su rezervleri azalmıştı, verim düşüşleri kendini göstermişti. Uzun süredir dillendirdiğimiz bir tehlike, kapımızda belirivermişti. Bunun için bir önlem almalıydık. Keşan’ımızın geleceğine yönelik hayati bir adım atmamız gerekiyordu. Sizlere de söz verdik ve büyük uğraşlar neticesinde su geleceğimize yönelik önemli bir yatırım gerçekleştirdik. Su konusunda sadece Paşayiğit Mahallemizde sorun kaldı. Onu da organize sanayi bölgesiyle birlikte çözeceğiz. Su, enerji ve gıdanın öneminin farkındayız. Yaklaşık 50 milyon TL’lik bir yatırım ile Keşan’ımızın su geleceğini güvenliğe aldık. 2002’den sonra buraya gelen olmamış. Biz Keşan Belediyesini dijital belediyeciliğe hazırladık, e-belediyeciliğe hazırladık. Cep telefonundan bu tesisi çalıştıracağız. Telefondan her şeyi takip edeceğiz. Cumhur İttifakı belediyeciliği olarak geleceği düşünüyoruz. Alternatif bir kaynak olarak tasarlanan Kumdere Tesisleri’mizde; 8 yeni içme suyu kuyusu, 5 km’lik enerji nakil hattı, 9 km’lik içme suyu terfi hattı, 3 adet son sistem trafo, 2 adet enerji kabini, 4 adet jeneratör, skada otomasyon sistemi, 4 adet terfi merkezi kurduk.”

“5 YILDA YAPTIKLARIMIZ 15 YILA BEDEL”

Helvacıoğlu, Keşan’ın geleceği için gece gündüz çalışmaları gerektiğini ifade etti. 
5 yılda yaptıklarının 15 yıla bedel olduğunu aktaran Helvacıoğlu, “Keşan yoğun bakımdaydı. Şimdi Keşanlı, Keşan ile gurur duyuyor ve bu başlangıç. Keşan’ın gelişimini kimse engelleyemeyecek. Güçlü belediye, güçlü meclis sloganı ile yola çıktık” dedi. 
 
“HEDEFLERİMİZ BÜYÜK”
Kumdere İçme Suyu Tesisi’ni Keşan’ın su ihtiyacını tamamıyla karşılayan bir tesis haline getirdiklerini dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Konunun önemini, daha iyi anlamamız için önemli bir ifade kullanmak istiyorum; bu yatırım ile Keşan’ın öngörülen nüfus büyümesi paralelinde 25 yıllık su ihtiyacımızın temin edildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu su tasarrufu yapmayacağız demek değil. Bu büyük çalışma ile şuan 15 kuyuya ulaştık. 140 metre derinlikten 30 km mesafeden musluklara su getiriyoruz. Biz çalışmaya devam ediyoruz. 2029 yılına kadar hedeflerimiz büyük. Planlamayı iyi yapmak zorundayız. Gerçek belediyecilik bizim işimiz. Biz Trakya’nın incisi olmaya adayız. Günlük siyaset gündemleriyle değil Keşan’ın geleceği için kafa yoran bir anlayışta olduğumuzu altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bu anlamda; hayata geçirdiğimiz bu önemli yatırımın ve tesislerimizin Keşan’ımızın geleceğine hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmada risk aldım. Risk almasam süreç uzayacak ve susuz kalacaktık. Keşan için riske girdik, ihaleye çıktık, kredi konusunda sıkıntı çektik Kayseri’de Bakanımız Mehmet Özhaseki görüştüm, sıkıntıyı aştık. Kendisine teşekkür ediyoruz. Takım elbise burada işe yarıyor. Dertlenmek lazım. Cumhur İttifakı belediyeciliği budur. Cumhurbaşkanımız da Keşan’a bu 5 yılda tam destek verdi. Allah’ın izniyle güçlü meclis güçlü belediye ile yaptıklarımızın 3 katını yapacağız.” 
Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından akıllı telefon üzerindeki uygulamadan Kumdere İçme Suyu Tesisi çalıştırılarak Keşan’a su verildi.

Kaynak: Haber Merkezi