Kapaklı Belediyesinin geri dönüşüm ve sürdürülebilir gelecek için hayata geçirdiği “Attığını Kazanca Dönüştür” projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık İyi Uygulama Örnekleri” arasına seçildi.
Belediye Başkanı Mustafa Çetin öncülüğünde, Kapaklı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından uygulamaya geçirilen proje, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Türkiye’deki belediyeler arasında örnek gösterildi.  

Sıfır atık ve çevre uygulamalarıyla ulusal medyada da adından söz ettiren Kapaklı Belediyesi, geri dönüşüm ve sürdürülebilir gelecek için hayata geçirdiği “Attığını Kazanca Dönüştür” projesi ile takdir topladı.

Binlerce kişi Gönül Sofralarında buluştu Binlerce kişi Gönül Sofralarında buluştu

Mustafa Çetin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
 “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüz öncülüğünde ilçemizde sıfır atık bilincinin oluşması, geri dönüşüm ve sürdürülebilir gelecek için farklı proje ve uygulamalarımızı sürdürüyoruz. Ev ve iş yerlerinde biriktirilen, kaynadığında ayrı toplanmış atıkların verimli toplanması ve geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırılması amacıyla uyguladığımız ‘Attığını Kazanca Dönüştür’ projemiz ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Türkiye’deki belediyeler arasında Sıfır Atık İyi Uygulama Örnekleri arasına seçildik. Emeği geçen personelimize ve projemize katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” 

TONLARCA ATIK TOPLANDI
Çetin, sözlerini şöyle tamamladı:
 “Projemiz ile atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesini teşvik ediyor, bertarafa giden atık miktarı azalıyor. Vatandaşlarımıza ekonomik fayda sağladığımız proje ile esnafımızın kazancına da destek oluyoruz ve ilçemizde sıfır atık farkındalığını artırıyoruz. 2023 yılı içerisinde projemizin 220 aktif kullanıcısı bulunmaktadır. 22 ayda 43 ton 274 kilo geri dönüşüm miktarı toplanırken, vatandaşlarımıza 75 bin 999 lira ödeme yapılmıştır.” 

PROJE DETAYLARI
Proje kapsamında kağıt/karton, plastik, metal ve cam atıkların yanı sıra bitkisel atık yağ, atık pil, tekstil atıkları, atık elektrikli ve elektronik eşyalar toplanıyor. sifiratik.kapakli.bel.tr web sitesinde yayımlanan program ile ilçenin merkeze uzak yerleşim yerleri dahil tüm mahallelerine hizmet sağlandı. Elde edilen kazancın yerelde karşılık görmesi adına market, lokanta ve kafe esnafı proje kapsamında. Vatandaş sifiratik.kapakli.bel.tr web sitesinden dijital kart başvurusu yapar veya mobil atık getirme aracından basılı kart talep edip uygulama üzerinden hesabını aktif eder. Atık teslim edildikçe hesabına yüklenen bakiyeyi uygulama üzerinden takip eder. Uygulama üzerinden kendisine en yakın lokanta, kafe veya marketi bularak bakiyelerini kullanır.

Kaynak: Haber Merkezi