Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemil Koçaş, UMAT Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’nin 2022 yılı ve 2023 yılı Olağan Genel Kurulu’na katıldı. 
Seçimli gerçekleşen Genel Kurul Toplantısı’nda Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, 3 yıllığına başkan seçildi.
Cengiz Günay, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasına,  “Sizleri TOBB Yönetim Kurulu adına saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Rifat Başkanımız da bugün bizimle olacaktı ancak Ankara’daki bir program değişikliği sebebiyle gelemedi maalesef buraya.
Kendisi ile gelmeden önce görüştüm, sizlere çok selamları var. Öncelikle mübarek Ramazan ayımızı tebrik ediyorum. Allah tuttuğumuz oruçlarımızı
kabul etsin. Bugün UMAT İpsala’nın Genel Kurulu vesilesi ile bir aradayız” sözleriyle başladı. 

“İPSALA’YI EN MODERN SINIR KAPILARINDAN BİRİ HALİNE GETİRDİK”

Kamyon, çekici ve tanker kullananların dikkatine Kamyon, çekici ve tanker kullananların dikkatine

Günay, konuşmasına şöyle devam etti:
İpsala Sınır Kapısı’nı modernize etmek üzere Trakya’daki Oda-Borsalarımızla birlikte 2001’de 8,5 milyon TL sermayeyle UMAT’ı kurmuştuk. Sonrasında tam 150 günde İpsala Sınır Kapısı’nı modernize etmiş ve 2002’de açılışını yapmıştık. Ortaklarımız da yatırımın geri dönüşünü 2 senede almışlardı. Şirketimizde, kurumlar vergisinde pek çok defa Edirne il birincisi oldu. 2012 yılında Dünya Gümrük Örgütü, ‘Liyakat Sertifikası’ verdi. 2013’te İpsala Sınır Kapısı’nda işletme süremiz doldu. 2018’de kapıyı yeniden modernize etmeye başladık ve bir de TIR parkı ilave ettik. Geçtiğimiz yıl da Rifat Başkanımız ve Ticaret Bakanımız Ömer Bolat’ın katılımı ile İbrahim Girgin TIR Parkı’nın açılışını gerçekleştirdik. Böylece İpsala’yı en modern sınır kapılarından biri haline getirdik. Bu önemli yatırımda imzası olan Trakya Oda-Borsa başkanlarımı, gösterdikleri vizyondan dolayı tebrik ediyorum. UMAT Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen başta olmak üzere, yönetim kurulu üyelerine ve çalışma arkadaşlarımıza, elde ettikleri tüm bu başarılardan dolayı teşekkür ediyorum. Allah sizlerden ve emeklerinizden razı olsun.” 

Cengiz Günay, İpsala’da sağladıkları başarının örnek olduğunu ve yollarını açtığını dile getirdi. 

ÇALIŞMALARINI ANLATTI
Daha sonra diğer kara gümrük kapılarının modernizasyonunun da TOBB’a verilmesinin mümkün kılındığını aktaran Günay, şunları kaydetti:
“Biliyorsunuz ihracatımızın önemli bir kısmını Kara yoluyla gerçekleştiriyoruz. Maalesef uzun yıllardır sınır kapılarımızı ihmal etmiştik. İhracat yapan müteşebbisimizin kamyonları kilometrelerce kuyruk oluşturuyordu. İpsala’da tecrübemiz ve hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Sınır kapılarımızı genişletme, kapasitelerini artırma kararı aldık. Bunun için de TOBB ve 137 Oda-Borsamızla birlikte GTİ şirketimizi kurduk. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık Bunu yaparken devlete tek kuruş maliyet
yüklemedik. Tersine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde devletin vergi gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 11 sınır kapımızı, Halkalı Gümrük Müdürlüğünü ve Kapıkule ve Hamzabeyli TIR parklarını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz sınır kapılarında araç ve yolcu geçiş süreleri 4 kat hızlandı. İhracatta yakalanan rekorları, işte bu sayede mümkün hale getirdik Yani hem özel sektörümüz ve üyelerimiz, hem de devletimiz kazandı. Kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirilen bu uygulama dünyada da büyük beğeni topladı. Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa Türkiye’nin bir projesi dünya çapında ‘en iyi örnek-best practise’ seçildi ve gösterildi. Bütün dünyaya ‘eğer sınır geçişlerinizi hızlı hale getirecekseniz, güvenli hale getirecekseniz Türkiye’nin yaptığı gibi yapın’ dediler. Çevre coğrafyadaki komşu ülkelere de bu modelimizi ihraç etmek için çalışmalara başladık. GTİ ve İslam Odası bir şirket kurdu. Artık İslam ülkelerinin sınır kapılarını birlikte yenilemeye başlayacağız inşallah. Bu yeni kapılar sayesinde Türkiye, lojistikte sınıf atladı”

“DEVLETİN KASASINDAN TEK KURUŞ ÇIKMADI”

 Bütün bunların devletin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldığını aktaran Günay, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Tüm bunları Oda ve Borsa başkanlarım bir araya gelerek yaptı. Bu işlerin de ilk adımını Trakya Oda-Borsa başkanlarım attı. Geçmişte Oda-Borsa ne iş yapar diyorlardı. O günler geride kaldı. İşte Odalar ve Borsalar, Türkiye’nin geleceğine böyle yatırım yapar.
Devletine kazandırır, üyesine kazandırır. Bu başarının mimarları burada. Bu yatırımda imzası olan Oda-Borsa başkanlarıma teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde yurdumuzun dört bir tarafındaki sınır kapılarımız, ülkemize, vatandaşlarımıza ve üyelerimize, çok daha iyi şekilde hizmet veriyor. Sözlerime son verirken, İpsala Sınır Kapımızın, Edirne başta olmak üzere, Trakya ve ülkemiz ekonomisine, tüccar ve sanayicisine hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Kaya Üzen Başkan başta olmak üzere, geçmişten bu yana UMAT İpsala’nın yönetiminde yer alan başkanlarımıza ve üyelerine emekleri için çok teşekkür ediyorum. Bu genel kurulumuz ile yeni bir yönetim oluşacak. Görev alacak başkanımıza ve üyelerimize şimdiden başarılar diliyorum. Bu bir bayrak ve hizmet yarışı. Göreve gelecek arkadaşlarımızın da, TOBB ve Oda-Borsa camiamızın hizmet anlayışına yakışır şekilde çalışacaklarına eminim. Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.”
Şirketin çalışmaları ve projelerinin yer aldığı sunumun gerçekleştirildiği Genel Kurul’da 2022 ve 2023 yılı faaliyet raporları sunularak, finansal tablolar görüşülerek müzakere edildi ve onaylandı.

Kaynak: Haber Merkezi