15 Temmuz etkinlikleri belli oldu 15 Temmuz etkinlikleri belli oldu

Cavit Kartal, yaptığı yazılı açıklamada, yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personelin zor durumda olduğunu belirtti. 
İdari personelin yer değiştirme konusunda büyük zorluk ve mağduriyet yaşadığını aktaran Kartal, “Bu mağduriyetleri bir an önce çözüme kavuşturulmalı ve yer değiştirme hakları kolaylaştırılmalıdır. Türk Eğitim-Sen bu durumun düzeltilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilmek üzere dilekçe kampanyası düzenlemiştir” ifadelerini kullandı. 

Kartal, şunları kaydetti:

“Yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personeller olarak, diğer memurlar gibi 657 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışmamıza karşılık, yükseköğretim kurumları arasında yer
değişikliği konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Bir yandan idari personelin yükseköğretim kurumları arasında yer değişikliği işlemlerini düzenleyen belirli bir mevzuat ve takvimin bulunmaması, öte yandan kurumlar arası nakil için muvafakat şartı aranması nedeniyle yer değişikliğinin tamamen rektörlerin inisiyatifine bırakılması mağduriyete neden olmaktadır. 2022-2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme ve 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinde, idari personelin yükseköğretim kurumları
arasında yer değişikliği talebinde bulunabilmeleri için çalışma yapılacağı belirtilmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu sebeple, yaşanan mağduriyetler halen devam etmektedir.”

Kartal, üniversitelerde çalışan memurların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi olarak çalışmalarına rağmen, diğer kurumlarda kendileriyle aynı görevi yerine getiren memurların yararlandığı yer değişikliği hakkından mahrum kaldıklarını ifade etti. 

Bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan Kartal, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu sebeple, diğer kurumlarda olduğu gibi yükseköğretim kurumlarında görev yapan memurlara da belirli şartlar çerçevesinde isteğe bağlı yer değişikliği hakkı verilmelidir.
Ayrıca, yükseköğretim kurumlarında görev yapan memurların, Anayasa ile güvence altına alınan sağlık, aile birliğinin korunması vb mazeretlere bağlı olarak dahi yer değişikliği yapamamaları, Anayasa’nın koruması altında olan bu hakların ihlaline ve mağduriyetlere neden olmaktadır.”

Kartal, “Yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personelin diğer yükseköğretim kurumlarına isteğe bağlı yer değişikliği, mazeret durumuna bağlı yer değişikliği ve becayiş
(karşılıklı yer değiştirme) yapabilmelerine imkan sağlayacak şekilde gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Kaynak: Özge Ebecek