Çerkezköy’e okul yapan hayırseverlere teşekkür belgesi takdim edilmek üzere gerçekleştirilen programda konuşan Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, “Aralık ayından itibaren hemen hemen her gün bir okul ihalemiz var. Bir taraftan hayırseverler okul yaptırıyor, bir taraftan da devletin imkanlarıyla hızlıca okullarımızı arttırmaya gayret ediyoruz. İnşallah 1, 2 yıl içerisinde derleyip toparlamış olacağız.” dedi.

Çerkezköy’e okul yaptıran hayırseverlere Tekirdağ Valisi Recep Soytürk tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi.

trakyagazetesi-Tekirdağ’ın okul eksiği tamamlanıyor2

Akay’dan “gözün aydın” ziyareti Akay’dan “gözün aydın” ziyareti

 Program, hayırseverlerin yaptırdığı okullar ve hayırseverlerin özgeçmişleri hakkında bilgi veren slayt gösterisinin izlenmesi ile başladı.
Ardından konuşan Vali Soytürk; “31 yıldır mülki idare amirliği yapıyorum. Kaymakamlık ve Valilik görevi yapıyorum. 31 yılda hep eğitime önem verdim. Kaymakamlığımda da valiliğimde de. Bundan yaklaşık 3 buçuk ay önce kararname çıkıp Tekirdağ’a tayin olduğumda ilk önce brifing raporlarını istedim. Brifing raporlarının eğitim bölümüne gelince, birtakım eksiklikler ve yapılacak işler olduğunu tespit edip geldiğim günden itibaren eğitimle ilgili 9 önemli toplantı yaptım. Kaymakam arkadaşlarımızla, İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle, YİKOB’la, İl Milli Eğitim Müdürüyle 9 önemli toplantı yaptık. İlimizin öncelikle okul ihtiyaçlarını belirledik, programlarını belirledik ve yapılamayan ya da sıkıntıları olan yapılarla ilgili çalışmalar yaptık, Ankara'ya gittik. 
YİKOB’da 15 teknik personelim vardı. Sağolsun hem organize sanayi bölgelerinden hem belediyelerden bir o kadar da teknik personel görevlendirdik. Yazışmaları, teknik bilgilerin toplamaları sağ olsun Kaymakam arkadaşlarımız çok daha hızlı, bire bir takip ettiler. Sonra bütün programları revize ettik. Ankara'ya gittik, onaylattık ve ihale onaylarını aldık. Nasipse Aralık ayından itibaren hemen hemen her gün bir okul ihalemiz var. Bunları tamamlamak istiyoruz. Okul ihtiyacımızın büyük bir oranını devletin imkanlarıyla yapıyoruz. 
3 buçuk aylık  süre içerisinde 6 tane protokol imzaladık. Hakikaten Tekirdağ’da hayırseverlik üst düzeyde. Yeni protokol imzaladığımız arkadaşların bir kısmı da burada. Başka ilçelerden de var, Çerkezköy’den de var. Bir taraftan hayırseverler yaptırıyor, bir taraftan da devletin imkanlarıyla hızlıca yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah 1, 2 yıl içerisinde derleyip toparlamış olacağız. 
Hem devlet hem hayırseverler ciddi oranda okul yapmış ancak şöyle bir sorun var, her yıl Tekirdağ nüfusu 30.000 artıyor. Ne demek bu? Her yıl bir tane Hayrabolu ilçesi Tekirdağ’a ilave ediyoruz. Bunun altyapısı var, sağlığı var, eğitimi var, güvenliği var. Bu böyle devam ettiği sürece her yıl 24 derslik en az 10 okul yapmak durumundayız ve ihtiyaç olan bu okulların büyük bir kısmı Çerkezköy'de, Çorlu'da, Kapaklı ve Ergene’de. Şimdi az önce hep beraber seyrettik. Bir türlü bitmiyor. Yani bir okul daha bir okul daha. Hakikaten gurur duydum. Böyle bir masada oturmaktan da şeref duydum, iyi ki varsınız. Allah razı olsun. 
Dinimizde insan ölünce amel defteri kapanıyor. Kapanmayan şeylerden bir tanesi yaptırdığı hayırlar. Yaptırdığı cami, okul, hastane, sağlık ocağı. Dolayısıyla çok akıllı bir yatırım yapıyorsunuz. Hem dünyada hem ahirette en önemli yatırımlarınız bunlardır. Sizleri bir kere daha tebrik ediyorum.
Bugün teşekkür etmek ve masanıza koymanız ya da duvarını asmanız için bir belge hazırladık, onları takdim etmek için buradayız. Tekrar tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi ve hayırseverlere “Teşekkür Belgesi” takdim etti. 
Çerkezköy’de bir restoranda gerçekleştirilen takdim törenine Vali Soytürk’ün yanı sıra Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve hayırseverler katıldı.
Günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi.

Kaynak: İlkay Danacılar