Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanık A.Ö. ve B.A. hakkında hazırlanan iddianame, Kırklareli 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Kırklareli'nde vatandaşlara aşure dağıtıldı Kırklareli'nde vatandaşlara aşure dağıtıldı

İddianamede, sanıklar A.Ö. ve B.A'nın yasa dışı yollarla Bulgaristan'a geçmeye çalışırken geri itilen 12 düzensiz göçmeni İstanbul'a götürmek amacıyla 60 bin liraya anlaştığı, göçmen kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Kofçaz ilçesine bağlı Kocatarla köyündeki asayiş kontrol noktasında yakalandığı belirtildi.

Sanıklardan B.A'nın 39 ACV 068 plakalı otomobil ile öncülük faaliyeti yürüttüğü kaydedilen iddianamede, içinde düzensiz göçmenlerin yer aldığı 59 ABE 246 plakalı hafif ticari araç sürücüsü diğer sanık A.Ö'ye asayiş kontrol noktalarını bildirdiği aktarıldı.

Tutuklu sanıklar A.Ö. ve B.A. hakkında her biri için "göçmen kaçakçılığı" suçundan 12 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

- Olay

Göçmen kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 7 Mayıs 2024'te Kofçaz ilçesine bağlı Kocatarla köyünde yaptığı uygulamada, istihbari çalışma sonucu 39 ACV 068 plakalı otomobil ile 59 ABE 246 plakalı hafif ticari aracı durdurdu, hafif ticari araçta 12 düzensiz göçmen yakalanmıştı.

Düzensiz göçmenler İl Göç İdaresine götürülmüş, gözaltına alınan araç sürücüleri A.Ö. ve B.A. çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı