SELEB Çağrısı’nda bulundular
banner57

Süleymanpaşa’da son 3 yıldır önemli bir değişim olmadığını ifade eden Trakya Dış Ticaret Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Ören, şehrin gelişmesi ve göç vermemesi için biran önce yapılması planlanan Süleymanpaşa Ekolojik, Lojistik Endüstri Bölgesi (SELEB) projesinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.  Tekirdağ’ın deniz, demir, kara ve havayollarının kesişim yollarında olduğunu ifade eden Ören, bu zenginliğin içerinde Süleymanpaşa’da insanların işsizlik sorunu ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.
SÜLEYMANPAŞA’DA 30 YILDIR GÖZLE GÖRÜLÜR BİR GELİŞME YOK
Trakya Dış Ticaret Platformu, uzun bir süredir yapılması planlanan fakat bir türlü yol katedilmeyen Süleymanpaşa ilçesi Ekolojik organize sanayi bölgesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.
Süleymanpaşa’nın son 30 yılda elle tutulur gözle görülür bir gelişme elde edemediğini aktaran Trakya Dış Ticaret Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Ören, “Bir ülkenin bir şehrin gelişimi öncelikle ekonomisini güçlendirme ile başlar. Ekonominin gelişmesi büyümesi ancak üretim ve dış ticaretteki büyüme ile sağlanabilmektedir.  İçe kapanık ekonomiler zamanla küçülmeye mahkum kalırlar.  Nüfus artışına göre hatta tersine göç ile beraber şehrin gelişimi söz konusu olması mümkün değildir. Yaşadığımız şehir olan Süleymanpaşa samimi olacak olursak son 30 senede elle tutulur gözle görülür bir değişiklik olmadığıdır. Aslında ülkemizin geneline bir baktığımızda en hızlı gelişen ekonomisini en fazla yükselten bir şehir olabileceğidir. Deniz, kara, hava, demir yollarının kesişme noktası haline gelmiş uluslararası limanı olan uluslararası demiryolu ulaşımına sahip uluslararası kara yolları bağlantısı ile tam bir lojistik üs olabilecek ender şehirlerin başında gelmektedir” dedi.
TEKİRDAĞ ULUSLARARASI YOLLARIN KESİŞİM NOKTASINDADIR
Tekirdağ’ın ticaret yolları üzerinde olduğunu ifade eden Ören, “Dünya ticaretinin yüzde 83 deniz yolu ile yapılmaktadır.  Bugün Sayın Ahmet Soyuer beyin öncülüğünde şehrimize kazandırılmış olan Asyaport Limanı sayesinde dünyada önemli bir kavşak noktası durmaktayız. Yine önemli bir yatırımla Süleymanpaşa şehrimizi demir yolu bağlantılarıyla uluslararası kara-deniz-demir yolu bağlantıları sağlanmıştır” diye konuştu.
SÜLEYMANPAŞA’YA CAN VERECEK EN ÖNEMLİ ADIM SELEB PROJESİDİR
Süleymanpaşa’nın ekonomisi için OSB projesinin vazgeçilmez bir proje olduğunu kaydeden Erdoğan, “Özel sektör ve kamunun entegrasyonu çok önemlidir devletimizin bu yatırımlarda desteği aşikardır. Bu kadar önemli gelişmelerin yanında bunun arkasını doldurmak şehrimize ve şehrimizin insanlarına katkılarının hesaplanması gerekmektedir tüm bu gelişmelerin yanında Süleymanpaşa’mıza kan verecek can olacak atılmış olan en önemli adım olan TORSAB projesidir. Bu konu için biz de birşeyler söyleyebiliriz suçlu arayabiliriz ama zaman suçluları aramanın değil bir an önce harekete geçmenin kaybedilen zamanın telafisi olmaz ama kaybedecek zamanımızın olmadığını bilerek TORSAB ya da SELEB hiç farketmez şehrimize kazandırılmış avantajlarımızı olmazsa olmazımız OSB’mize kavuşturarak tamamlanması tarihi ve asli görevimiz olmuştur. Bu proje hem limanlarımızı hem kara -deniz bağlantılarımızı güçlendireceği gibi üretim-istihdam-katmadeğer-dış ticarette Süleymanpaşa olarak ekonomik kalkınmada şehrimizi en yukarılara çıkaracağı kesindir. Trakya’nın ve İstanbul’un dünya ile buluştuğu nokta olmamıza hiç bir engel yoktur” dedi.
YETKİLİLERE ÇAĞRI YAPTILAR
Platform olarak yetkililere çağrıda bulunduklarını belirten Ören, “Biz Trakya Dış Ticaret Platformu kobileri olarak bu projeler ile güçlenebileceğimize inanmaktayız. şehrimizin ve bölgemizin kobileri olarak yüzde 95 üretim ve ihracat yapan KOBİ nitelikli firmalar olarak dış ticaret büyüme hedeflerimize daha hızlı ulaşmak  için her türlü çabayı göstermekte kararlıyız. 
Platform olarak şehrimizin tüm ilgili kurum ve kuruluşlarına şu an en önemli eksiğimiz olan TORSAB veya SELEB projemizin elbirliği ile hayata geçirilmesi için ortak paydada buluşmayı şehrimizin can damarı olacak bu projede çalışmayı tarihi bir sorumluluk olarak görmekteyiz siyasi bir tarafsızlıkla bu şehirde yaşayan her ferdin çıkarına olacağı için varsa karşısında duracak zıt görüşleri ikna ederek ve bu çalışmaları gündemden düşürmeden sıcağı sıcağına bitirene kadar işlenmesiniz sağlamaktır. Bizler  Platform olarak her göreve hazır olduğumuzu bildirir başta Tekirdağ Büyük Şehir Başkanımız Kadir Albayrak beye Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Cüneyt Yüksel beye çağrıda bulunarak şehrimiz adına bu büyük proje olan üretim -istihdam -katmadeğer -ekonomik büyüme ve dış ticaretimiz için TORSAB-SELEB’in sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve sonuçlanmasına katkı sağlayacak şehrimizde yaşayan ilgili kamu STK ve büyüklerimizden oluşan çözüm odaklı bir  çalışma grubu oluşturmasıdır” dedi.
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.