NKÜ Spor Kompleksi önünde düzenlenen törende NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’in gönderdiği mesaj okundu. Şahin mesajında, “Zorlu bir eğitim sürecinden geçip mezun olmaya hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ederek, çalışma hayatlarında başarılar dilerim” dedi. 
Törenin açılışında konuşan NKÜ Rektör Yardımcısı Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özkan, “Alanında yetkin veyeterli akademik kadrosu, öğrenci odaklı eğitim anlayışı ile Tekirdağ Namık  Kemal Üniversitesi olarak öğrencilerimizi 21. yüzyıl koşullarına farkındalık yaratarak hazırlıyoruz” dedi. 

Özken, şu ifadeleri kullandı:
 “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi özverili çalışmasıyla saygın üniversiteler arasındaki yerini almıştır. Üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yükseköğretim kurumlarındaki niteliğin yükseltilmesi ve kalite güvencesine katkı amacıyla uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında kurumsal akreditasyon almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte başta Tıp Fakültesi olmak üzere, üniversitemizin
bir çok bölümü akredite olmuş ve olmaya da devam etmektedir.” 

Özkan, mezun öğrencilere yönelik ise “Meslek hayatınızda karşılaşacağınız hiçbir zorluğun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Sizleri hayatınızın yeni bir dönemine uğurlarken; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” ifadelerini kullandı. 
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gültekin ise şunları kaydetti:
“Fakültemizde verilen eğitim, sağlık ve araştırma hizmetleri, üniversitemizin ve ilimizin topluma açılan vitrinidir. Kaliteli ve çağdaş standartlarda bir tıp eğitimi, kaliteli bir sağlık eğitiminin verildiği, yeterli sayıda hasta çeşitliliğinin olduğu, uygun cihaz ve altyapı imkanlarının bulunduğu, iyi organize edilen merkezlerde verilebilir. Bizler de bunun bilincinde bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüp Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde akredite olan ilk fakülte, Türkiye’deki Tıp Fakülteleri arasında ise 34. fakülte olarak akreditasyon belgemizi aldık”
NKÜ’de Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunu almaya hak kazanan ilk fakülte olduklarını ve Türkiye’de 208 üniversite arasından TYÇ logosunu alan 109 üniversiteden biri olduklarını vurgulayan Gültekin, “Geçtiğimiz yıldan bu yana mezunlarımızın diplomalarında yurtdışında da geçerliliği olan TYÇ logosu bulunmaktadır. Nice başarılara örnek olması dileğiyle” dedi. 

Konuşmasının sonunda mezun olan öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. Erdoğan Gültekin, genç hekimlere meslek hayatlarında başarılar diledi.
Tekirdağ Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Albayrak da bir konuşma yaptı. 
Tıp Fakültesi 2024 mezunları adına konuşma yapan fakülte birincisi Batuhan Özmen, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ailesinin bir üyesi ve mezunu olmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, “Tüm arkadaşlarımız adına eğitim hayatımızda emeği geçen hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarından sonra fakülte birincisinin adı mezuniyet kütüğüne çakıldı. Dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından diploma törenine geçilerek, yeni mezunlara Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından tek tek diplomaları takdim edildi.
Mezuniyet programı, genç hekimlerin Hipokrat yemini etmelerinin ardından geleneksel kep atma töreni ile sona erdi.

Nurten Yontar yerel basının sesini Mecliste duyurdu Nurten Yontar yerel basının sesini Mecliste duyurdu

Törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülsüm Özkan, Prof. Dr. Celalettin Vatandaş ve Prof. Dr. Murat Taşan, Tekirdağ Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Albayrak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gültekin, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Burçin Nalbantoğlu ve Prof. Dr. Levent Cem Mutlu, Tekirdağ NKÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İlker Yıldırım ve Başhekim Yardımcıları, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, öğrencilerin aileleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: Abdullah Yalçın