CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 Yontar, mesajında, özellikle şu an Filistin ve İsrail savaş hattında görev yapan gazetecilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekti ve savaş ortamının son bulmasının önemine vurgu yaptı.

Okullar 2024’ün ekim ayına kadar hazır olacak Okullar 2024’ün ekim ayına kadar hazır olacak

Yontar'ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Bugün dünyanın dört bir yanında, özellikle de çatışma bölgelerinde tarafsız haber yapma mücadelesi veren, gerçeği aydınlatma görevini üstlenen tüm gazetecilerin Dünya Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Gazeteciler, çoğu zaman hayatlarını tehlikeye atarak, dünyanın en zor şartlarında bile görevlerini yerine getiriyor. Özellikle Filistin-İsrail hattında olan gazeteciler, insanlık adına büyük bir mücadele veriyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Basın, milletin müşterek sesidir' sözünü hatırlatarak, basının önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Gazetecilik, halkın haber alma hakkının teminatıdır. Ayrıca, Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesi, bugün de geçerliliğini korumaktadır. Savaşların olmadığı, dolayısıyla 'savaş muhabiri' gibi bir ünvanın dahi gerekmediği bir dünya temenni ediyorum. Bu anlayış, insanlığın ortak arzusu olmalıdır.
Savaşın ortasında, gerçeği dünyaya duyurmak için görev yapan gazetecilere minnettarız. Onların cesaret ve fedakarlıkları, dünya barışı için atılmış önemli adımlardır. Dünya Gazeteciler Günü, onların bu kahramanca çabalarını anma ve takdir etme günüdür."

Yontar, tüm gazetecilere sağlık ve güvenlik dilediği mesajında, barış dolu bir dünyada, özgür basının gücüne olan inancını da paylaştı.

Kaynak: Özge Ebecek