Koku Derecelendirme Mobil Uygulama Projesi ile ilçe sakinlerinin ikamet ettiği adresten ya da bulunduğu konumdan anlık koku memnuniyeti değerlendirmelerini yapabilecekleri bir mobil aplikayon oluşturuldu.

Ergene Belediyesi Kültür Merkezi binasında düzenlenen “Temiz Nefes” mobil uygulaması toplantısında projenin amacı ve hedefleri anlatıldı.

Toplantıya Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene’deki siyasi partilerin temsilcileri, Ergene Belediye Başkan yardımcıları Ayça Albayraktar, Doğan Durmaz, Yüksel Baydarlı, Ergene Belediyesi Meclis üyeleri, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi proje görevlisi Arş. Gör. Dr. Can Burak Özkal, dernek başkanları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, yaptığı açıklamada, yaşanabilir bir dünya, yarınlara ve çocuklara bırakılacak sağlıklı yaşam alanları için ‘’Temiz Nefes’’ mobil uygulamasını, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi ile geliştirerek halkın hizmetine sunduklarını söyledi.

KOKU ANLIK BİLDİRİLECEK

Günlük yaşamda kokunun sebep olduğu kirliliğin hissedilir derecede sağlığı etkilediğini belirten Yüksel, şöyle konuştu:

“İlçemizde sanayi kaynaklı emisyonlar kontrolsüz olarak salınmakta ve bölgemiz için ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Bu proje ile kokunun kaynağında tespit edilmesi ve bildiriminin yapılması amaçlanmaktadır. Bölge halkı için anlık bildirim yapılması imkanı sunulan bu uygulama ile koku şikayetleri özelinde veriler toplanılacak, raporlama ile gerekli kurum kuruluşlara denetim yapılması hususunda yazışmalar yapılacaktır. Yerel bir idare olan Ergene Belediyemiz olmak üzere siz vatandaşlarımızın da kullanımına sunulan ‘Temiz Nefes’ projesiyle yarınlara daha yaşanabilir bir Ergene bırakacaktır.”

Ergene Belediyesinin düzenli olarak göndereceği takip sistemleri raporları neticesinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayetler hakkında bilgiler ulaşacak. Ergene sınırları içinde kötü kokuları kontrol altına almak ve koku sorununa çözüm bulmak için aşağıdaki linklerden siz de koku derecelendirme mobil uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

https://apps.apple.com/tr/app/temiz-nefes/id6443466074

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ergenebel.temiznefes

Muhabir: Özge Ebecek  

Editör: Trakya Gazetesi