Ergene Belediyesi tarafından hazırlanan kutlama programı 
Atatürk Evi’nde Beren Bebek Oyun Evi miniklerinin gösteriyle başladı. Küçükler öğretmenleri ile hazırlamış oldukları gösterilerini sundular. Miniklerin yapmış olduğu gösteriler vatandaşlar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Atatürk Evi’nde miniklerin yapmış olduğu gösterilerin ardından uzun bir araç korteji yapıldı. Marmaracık Mahallesi’nden başlayan araç korteji, Yeşiltepe, Cumhuriyet mahallelerinin ardından Sağlık Mahallesi’nde son buldu. Kortejin ardından Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ve Belediye Meclis üyeleri tarafından Cumhuriyet ateşi yakıldı.
Sağlık Mahallesi konser alanına gelen vatandaşlarla sohbet eden Rasim Yüksel, hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Gecede Anadolu Destanı sahne alarak dans gösterisi sundu. 
Anadolu Destanı Dans Grubu’nun gösterilerini izleyen vatandaşlar gösteriden büyük keyif aldıklarını belirtti.

image

HANDE ÜNSAL ŞARKILARIYLA MEST ETTİ
Anadolu Dans Destanı Grubu’nun ardından ünlü sanatçı Hande Ünsal sahneye çıktı. En güzel şarkılarını Ergene halkı için söyleyen Hande Ünsan Ergene’de coşkulu bir kalabalığın içinde bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Konser alanını dolduran binlerce kişi Hande Ünsal’ın söylediği şarkılara hep birlikte eşlik etti. 
Rasim Yüksel sahnede Hande Ünsal’a teşekkür ederek kendisine Ergene Velimeşespor forması, meşhur Velimeşe bozası, çilek ve lavanta tarlası ürünlerinden hediye etti. Nazik hediyelerinden dolayı Hande Ünsal, Yüksel’e teşekkürlerini iletti.
Hande Ünsal konserinin ardından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl kutlama programı fener alayı ile taçlandırıldı. Binlerce kişi Hande Ünsal konserinin ardından Sağlık Mahallesi pazar alanından Seyit Onbaşı Parkı’na kadar ellerinde meşaleler ve marşlarla yürüdü. Fener alayı yürüyüşünde ayrıca Ergene Belediyesi tarafından hazırlanan ve 1923 metre uzunluğundaki Türk bayrağı taşındı. 

ÇORLU
Çorlu’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşun 100. yılında coşku sokaklara taştı. Yaklaşık 100 bin Çorlulu, 100. Yıl Fener Alayı’nda tek vücut olarak yürüdü. Konser alanını dolduranlar 100. Yıl Cumhuriyet Konseri’nde muhteşem bir koro oluşturdu.
Kutlama programı 28 Ekim 2023 Cumartesi günü Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5'inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından anıta çelenk sunuldu. 
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.
Törene Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ milletvekilleri Gökhan Diktaş ve İlhami Özcan Aygun, 5'inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, siyasi parti temsilcileri, askeri ve sivil erkan, askeri birlikler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda 100. Yıl Satranç Turnuvası ve Çorlu Belediyesi şehir Stadı’nda 100. Yıl Futbol Turnuvası düzenlendi.
Cumhuriyet’in 100. yılında Çorlu Kaymakamlığı makamında düzenlenen tebrikat töreninde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper, Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, tebrikleri kabul etti.

“Engellilerin birçoğu toplumdan uzak yaşıyor” “Engellilerin birçoğu toplumdan uzak yaşıyor”

BAYRAM COŞKUSU

Tebrikat töreninin ardından törenler Atatürk Meydanı’nda devam etti. Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tören aracı ile halkı, öğrencileri ve askeri birlikleri selamlayarak bayramlarını kutladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın 5. Kolordu Bando Komutanlığı eşliğinde okunmasının ardından Çorlu Kaymakamı Murat Eren tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirildi. Tören, Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Can Mayti ve Abdülhamithan Ortaokulu Öğrencisi Seden Özen’in okuduğu şiirlerin ardından, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

CUMHURİYETİN İLANINI CANLANDIRDILAR
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1922 akşamı “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” söyleminin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanını canlandıran Çorlu Abdülhamithan Ortaokulu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ile yeniden canlandırıldı.
Çorlu halkının yoğun ilgi gösterdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, Çorlu Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin sergilediği gösterilerin ardından resmi geçit töreni ile son buldu.
Kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde düzenlenen “Öncü Kadınlarımız” karma resim sergisinin açılışı gerçekleştirilirken açılışa katılanlar sergideki eserleri tek tek inceledi.
5. Kolordu Bölge Bandosu Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Konseri” alanı dolduran vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ
Çorlu Şehitliği önünde toplanan genç yaşlı Çorlulular “Yaşa Mustafa Kemal Paşa”, “Yaşasın Cumhuriyet” nidalarıyla önce Atatürk Meydanı’na ardından Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Motosiklet ve aralarında klasik otomobillerin de bulunduğu konvoy görülmeye değerdi. Ellerinde fener alayına katılan Çorlulular, ellerinde Türk bayrakları ile yaklaşık 4 kilometre yürüdü.
Çorlu Rit’m Dance Fitness ekibi tarafından gerçekleştirilen zumba gösterileri, alanı dolduran on binlerce Çorluluyu coştururken vatandaşlar zaman zaman gösterilere eşlik etmeyi de ihmal etmedi.
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu halkıyla gurur duyduğunu ve olağanüstü kalabalıkta bir fener alayı korteji ile Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdüklerini ifade ederek, “Düzenlediğimiz fener alayına katılan on binlerce vatandaşımız ile muhteşem kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirerek Cumhuriyet Parkı’na geldik. Cumhuriyet’imizin 100. yılında bu sahneden kendinizi görmenizi isterdim. Sizlerle gurur duyuyorum” dedi.
Sarıkurt konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Çorlu’muzun güzel insanları, kıymetli hemşehrilerim, Cumhuriyet’in umudu sevgili gençler… Bugün günlerden 29 Ekim. Barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen, 100 yıllık dev bir çınar olan, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği en kıymetli hazinemiz Cumhuriyet’in doğduğu gün bugün. Bugün en kutlu bayramımız… Cumhuriyet’in 100 yıldır hiç sönmeyen meşalesinin aydınlığında; bu coşkuya, bu gurura ortak olan tüm hemşehrilerime kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum! Cumhuriyet… Türk ulusu için ne büyük bir şans, ne büyük bir kudret… Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadelesiyle kurulan, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük arayışının sonucunda doğmuş bir ulusun eseridir.  Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük mirastır.”

Cumhuriyet’in bir yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Sarıkurt, sözlerini şöyle tamamladı:
“Cumhuriyet Bayramı, sadece bir tarih değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Özgürlüğümüzün, egemenliğimizin, laikliğin, adaletin ve barışın adıdır Cumhuriyet. Bugünlerde bu değerlere çok daha fazla ihtiyacımız var, biliyorsunuz. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyen Ulu Önderimizin sözünün ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha anlıyoruz. Sırtımızı güvenle yasladığımız Cumhuriyetimizi bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü daima minnetle anıyoruz. Cumhuriyet; özgürlüktür, bağımsızlıktır, umuttur, gelecektir, direniştir, eşitliktir, birliktir… Cumhuriyet; benim, sensin, biziz. Biz hepimiz cumhuriyetin ta kendisiyiz! Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklar üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak, nesilden nesle aktarılacak ve Türk milletinin ellerinde daha da yücelecektir. Çünkü bu; Cumhuriyet'i kuran Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda nice bedeller ödeyen milletimize karşı tarihî sorumluluğumuzdur.
Sarıkurt’un konuşmasının ardından 100. Yıl Cumhuriyet Konseri, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin sahne almasıyla başladı. Şenlendirici, alanı dolduranlara unutulmaz bir klarnet resitali sundu.
Son olarak sahneye çıkan ünlü sanatçı Hakan Altun, birbirinden güzel şarkıları Çorlulular ile seslendirdi. Gece yarısına kadar süren konserde, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt gecenin anısına Çorlu halkı adına konuk sanatçılara çiçek takdim etti ve alanı dolduran on binlerce Çorlulu ile 10. Yıl Marşı’nı okudu.

Kaynak: İlkay Danacılar