"Trakya İlkeren" üzümünün hasadı başladı "Trakya İlkeren" üzümünün hasadı başladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, emekli maaşlarına yapılan yüzde 5'lik zammı ve 2024 yılının "Emekliler Yılı" olarak ilan edilmesine tepki gösterdi. 
Zammın yetersiz olduğunu ve emeklilerin ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakıldığını belirten Yontar, "Emeklilerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda, yapılan bu zam adeta en az 20 yıl bu devlete prim ödemiş, emekliliğini hak etmiş insanlarımızla alay eder gibi olmuştur. Emeklilerimiz, AKP hükümeti döneminde yeterli desteği görmemiş ve ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçmiştir." dedi.
“EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDEYDİ”
Yontar, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini vurgulayarak,  "10 sene önce asgari ücretin üstünde olan emekli maaşları, şimdi asgari ücretin çok altında. Emeklilerimizi bu duruma mahkum etmek kabul edilemez" ifadelerini kullandı.
Nurten Yontar, hükümetin dış yardımlarına ve diğer harcamalarına atıfta bulunarak, "Devletimiz her şeye para bulurken, emeklilerimizin hak ettiği refahı sağlamakta yetersiz kalmıştır. Bu durum, emeklilerimize ve emeklerine duyulan saygısızlıktır" değerlendirmesinde bulundu.  
“12 BİN LİRA SEYYANEN ZAM OLMALIYDI”
Emeklilere verilen zammın ve emekli maaşlarının, yaşanan yüksek enflasyon karşısında yetersiz kaldığını belirten Yontar, "2024 yılı emekliler yılı ilan edilmişken, emeklilerimizin gerçek anlamda refah içinde yaşayabilecekleri koşulların sağlanması gerekmektedir. Seyyanen en az 12 bin lira, enflasyon farkı ve refah payı gibi adımlar atılmalıydı" diye konuştu. 
Yontar, hükümetin emeklilere yönelik politikalarını eleştirerek, emeklilerin daha iyi koşullarda yaşaması için gereken adımların atılması çağrısı yaptı.

Kaynak: Özge Ebecek