Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Tekirdağ Valisi Recep Soytürk,hayırsever Kaan Çelik ve ailesi tarafından Malkara’da yaptırılan 8 derslikli Belkıs Emine Çelik İlkokulunun açılışını gerçekleştirdi.
Açılışa Bakan Tekin ve Vali Soytürk’ün yanı sıra Tekirdağ milletvekilleri Mestan Özcan, Gökhan Diktaş ve Çiğdem Koncagül,  Malkara Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, AK Parti İl Başkanı Ali Gümüş, hayırsever Kaan Çelik ile ailesi ve vatandaşlar katıldı.
Açılışta hayırsever Kaan Çelik bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini ifade etti.
Sonrasında Tekirdağ milletvekilleri Çiğdem Koncagül ve  Mestan Özcan, hayırsevere teşekkür etti ve okulun kente hayırlı olmasını temenni etti.
Ardından konuşan Vali Soytürk, Tekirdağ’ın bir tarım şehri olduğunu söyledi. 
Malkara’nın da tarımın öncü ilçelerinden olduğunu belirten Soytürk, “Mülki İdare Amirliği mesleğimin başında Eflani Kaymakamıyken buradaki uygulamalardan özellikle süt birliği konusundaki uygulamalardan çok etkilenmiş, hem Karabük Eflani’de hem Ardahan Posof’ta bu birlikleri kurmuş hayata geçirmiştim. Öykündüğüm örnek aldığım bu ilçede bugün bir hayırsever tarafından yaptırılan okulun açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. 
“EĞİTİM ŞEHRİ DE OLMAK İSTİYORUZ”

Tekirdağ’ın aynı zamanda bir sanayi ve turizm şehri olduğunu aktaran Soytürk, şunları kaydetti:
“Ama bizim amacımız mevcut durumu daha da ileri getirip aynı zamanda bir eğitim şehri de olmak istiyoruz. Bu konuda potansiyelimiz var. O potansiyeli en yüksek seviyede tutup Tekirdağ’ı bir eğitim şehri de yapmak istiyoruz. Bugünlerde önemli bir sıkıntımız var, ikili eğitimden kaynaklı bazı bölgelerimizde sıkıntılarımız var. Bunun en temel nedeni çok yüksek oranda nüfus hareketi oluyor, göç alıyoruz. Özellikle şehrimizin doğusundan yılda 25.000 – 30.000 nüfus geliyor, bu da yılda en az 24 derslikli 10 okul yapmamız anlamına geliyor. Okullarda deprem yönetmeliğine göre incelemeler yapılmış, bu incelemeleri başlatan da şuan ki İçişleri Bakanımız o zamanki Tekirdağ Valimiz Ali Yerlikaya. Okullarımız daha güvenli hale gelsin diye bu uygulamayı başlatmış. Allah razı olsun, iyi ki başlatmış. Bu okulların büyük bir bölümünün güçlendirmesi bitti. Çok az bir kısmı ile ilgili Genel Müdürlüklerimiz ile konuşuyorum. Sayın Bakanımızın müjdeleri oldu, onları da tamamlıyoruz. Çok kısa bir süre içinde inşallah tamamlayacağız. Programda olan işlerin yapımını hızlandıracağız. Bu konuda Valilik olarak Kaymakamlar olarak Milli Eğitim Müdürleri olarak el birliğinde, bütün müdürler olarak milli eğitimin emrindeyiz. Tez zamanda Sayın Bakanımızın desteklediği bütün bu alanlardaki okul ihalelerini bitirip yerine getireceğiz inşallah. Ben bugün açılışını yaptığımız okulu yaptıran Kaan Bey’e ve onun ailesine teşekkür ediyorum.”
Vali Soytürk, Tekirdağ hayırseverlik konusunda son derece cömert bir şehir olduğunu dile getirdi. 
Kentte çok sayıda hayırseverin bulunduğunu vurgulayan Soytürk, “2 aydır buradayım, 2 protokol imzaladım. İnşallah hayırseverlerimizin tez zamanda artacağını, eksik kalan kısımlarımızı da bunlarla tamamlayacağımızı düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle okulumuzun tekrar hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

HAYIRSEVERLERE TEŞEKKÜR

Malkara’da “bilinçli medya kullanımı” anlatıldı Malkara’da “bilinçli medya kullanımı” anlatıldı

Ardından konuşan Bakan Tekin, Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde 1 milyon 100 bin civarında çalışan ve 20 milyona yakın öğrenci ile 76 bin kurum bulunduğunu söyledi. 
Bu kadar büyük bir eğitim camiasına destek olan, Bakanlığın üzerindeki yükün bir kısmını almak için gayret gösteren hayırseverlere teşekkür eden Tekin, şöyle konuştu: 
"Arkanızdan hayır duası edilecek bir eser bırakıyorsunuz. Hem de Türkiye'nin, milletin, toplumunun eğitim ihtiyacına katkıda bulunuyorsunuz. Ben bütün işlerimizin içinde sadece ve sadece hayırseverlerin yaptıkları okul açılışlarına katılıyorum. Bazen eleştiriyorlar: ‘Hayırseverlerin yaptığı küçük okullara gidiyor’ diye. Hayır, ben öyle yapıyorum. Benim yetiştiğim coğrafyada, benim yetiştiğim toplumun gelenek ve göreneklerinde, ahde vefa, yapılanlara saygı göstermek ve teşekkür etmek var. O yüzden sadece hayırseverlerin yaptığı okulların açılışına gidiyorum. Allah sizlerden razı olsun, sayılarınızı artırsın." 
Protokol konuşmalarının ardından Bakan Tekin, hayırsever Kaan Çelik ve ailesine plaket ve hediye takdim etti.
Akabinde kurdele kesilerek okulun açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında Bakan Tekin, Vali Soytürk ve protokol üyeleri okulu gezdi.

Kaynak: Özge Ebecek