“Tüylü Dostlarımız” kermesine davetlisiniz “Tüylü Dostlarımız” kermesine davetlisiniz

Konferansa TRT Zor Yollar ekibinden Gezgin Emrah Özkök konuşmacı olarak katıldı. Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emre Özşahin konferans öncesinde yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
 “Bu yıl ‘mekanın gücü’ temasının benimsendiği Coğrafya Farkındalık Haftası, dünyadaki birçok coğrafya bölümü tarafından farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu kutlamalardan biri de bölümümüzde gerçekleştirilmektedir. Konferansımızın coğrafya farkındalığını ve bilincini arttırmasını temenni ediyorum. Davetimize icabet ettiği için sayın Gezgin Emrah Özkök’e Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Coğrafya Bölümü adına çok teşekkür ederim. Bölüm olarak yaptığımız bütün bilimsel faaliyetlere destekleri için Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mümin Şahin’e ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’a da şükranlarımı sunarım. Ayrıca bu organizasyonun düzenlenmesinde büyük emekleri olan sevgili öğrencilerimize de en içten dileklerimle teşekkür ederim.”
Konferansımızın coğrafya farkındalığını ve bilincini arttırmasını temenni ediyorum” 
Özkök ise konuşmasında, araziye çıkmadan bakış açısının genişleyemeyeceğini söyledi.
Fayların coğrafyada yaşamı var ettiğini, masalların kaynağının bile coğrafyaya bağlı olduğunu anlatan Özkök, “Ne mutlu yaşam denen kara tahtaya doğanın alfabesiyle birkaç kelime öğreten hocalara” dedi. Özkök, hayatından örnekler verdiği konuşmasında, ağaçların yaprak dökmesini cenazeye benzettiğini söyledi. 
Özkök, tarihi yolları, bu coğrafyanın hafızası olarak tanımlayarak, gezdiği yerlerde insanların ne kadar sıkıntılı da olsa hala hayata karşı sevgi dolu olduklarını belirtti.

Kaynak: Özge Ebecek