Lüleburgaz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen Lüleburgaz Deresi’ndeki ıslah çalışmaları hala başlamadı. DSİ tarafından 5 Haziran 2023’te “Lüleburgaz Deresi Taşkın Koruma Tesisi Yapımı 1. Kısım Yapım İşi” ihalesi yapılmasına ve devam eden süreçte sözleşme imzalanmasına rağmen hala bir adım atılmadı.
 Özellikle iklim değişikliği nedeniyle yağışların ani ve sağanak şeklinde yağmaya başladığı Lüleburgaz’da, DSİ tarafından dere yatağında gerekli çalışmaların yapılmamasına Başkan Gerenli çok sert sözlerle tepki gösterdi. 
Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi de 1 Kasım itibarıyla DSİ’ye çalışmaların bir an önce başlaması yönünde yeni yazı gönderdi.
“ÇALIŞMALAR İÇİN YENİ FELAKETLER Mİ BEKLENİYOR?”
Başkan Gerenli, dere ıslah çalışmalarının yapılması için Lüleburgaz Belediyesinin DSİ ile 2023’ün şubat ayında protokol imzaladıklarını hatırlatarak, “Ancak ne yazık ki bu kadar aciliyeti olan ve yıllardır çeşitli gerekçelerle ilgili kurumlar tarafından sürekli ertelenen dere ıslahı ihalesi yapılıp sözleşmesi imzalanmasına rağmen hala başlamamıştır. İklim krizinin etkilerini her geçen gün daha da aratarak hissettiğimiz bugünlerde Lüleburgaz Deresi’nin 1 kilometreyi bile bulmayan bir kısmı için ıslah çalışması yapmak için yeni felaketlerin mi yaşanması gerekiyor? Yaşanacak bir sel olayının sorumlusu verdikleri sözlere rağmen tek bir çalışma dahi yapmayanlardır” dedi.
YOL HAZIR KÖPRÜ YOK!
Öte yandan Gerenli, DSİ’nin yapacağı çalışmalar arasında yer alan yeni taşıt köprülerinin de inşaatına başlanmadığını belirterek, bu durumun her geçen gün Mimar Sinan’ın eseri tarihi taş köprüyü felakete sürüklediğinin altını çizdi. 
Gerenli, Lüleburgaz Belediyesinin derenin kuzeyinde DSİ tarafından yapılacak yeni taşıt köprüleri için milyonlarca lira kamulaştırma yaparak Kuzeybatı Çevre Yolu’nu hazır hale getirdiğini ancak DSİ tarafından köprülerin yapımına bir türlü başlanılmadığını hatırlattı. 
Başkan Gerenli, “Tarihi taş köprümüzü taşıt yükünden kurtaracağımız yeni köprüler için biz hazırlıklarımızı yaptık. Kuzeybatı Çevre Yolumuz an itibarıyla hazır. Ancak DSİ tarafından yeni köprülerin yapılmaması nedeniyle tarihi taş köprümüz her geçen gün yıpranmaya devam ediyor” dedi.
“SÖZ DEĞİL İCRAAT BEKLİYORUZ?”
Gerenli tüm bunlarla birlikte Lüleburgaz Deresi’nin dere yatağının alarm verdiğini vurgulayarak Taşkın Koruma Tesisi için de hala bir adım atılmadığını söyledi. 
Gerenli şöyle devam etti: “Yağış sezonuna yaklaştığımız bugünlerde 850 metrelik taşkın koruma tesisi inşaatı için tek bir adım dahi atılmamıştır. Olası bir taşkın ya da sel nasıl engellenecek? 2021’in aralık ayında çok sayıda vatandaşımızın evlerinde mahsur kaldığı ve milyonlarca liralık hasara sebep olan selin bir daha yaşanmasını mı bekliyoruz? Artık biz süslenerek verilen sözler değil, icraat bekliyoruz. Tüm baskılarımıza rağmen 1 kilometreyi bile bulmayan bir derenin ıslahının yapılmaması ‘Lüleburgaz cezalandırılıyor mu?’ sorusunu akıllara getiriyor.”
CAN VE MAL GÜVENLİĞİ VURGUSU!
Lüleburgaz Belediyesinin ısrarla takipçisi olduğu Lüleburgaz Deresi’ndeki ıslah çalışmaları için 1 Kasım itibarıyla DSİ’ye yeniden gönderilen yazıda ise can ve mal güvenliği vurgusu dikkat çekti. 
Lüleburgaz’ın içinden geçen derelerin yatak temizliklerinin bir an evvel yapılmasının bölgede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği açısından önem oluşturduğu vurgulandı. Öte yandan aynı yazıda 2023 yılı haziran ayında yapılan ihalenin sonuçlanmasına rağmen hala çalışma başlatılmadığı belirtilirken “Lüleburgaz Deresi Taşkın Koruma Tesisi Yapımı 1. Kısım Yapım İşi” içinde yer alan iki köprünün inşaatının ardından Lüleburgaz Belediyesince planlama, kamulaştırma ve projelendirme çalışmaları tamamlanan Kuzey Batı Çevre Yolu’nun ulaşıma açılacağı, böylelikle doğu – batı aksında alternatif bir geçiş yolu oluşturularak kentin ulaşım ağında büyük bir rahatlama sağlanacağı bildirildi. Tüm bunlara ek olarak DSİ’nin yapması beklenen çalışmaların hangi tarihte başlayacağı ve yapım işine ait çalışma takviminin Lüleburgaz Belediyesiyle paylaşılması yönünde talepte de bulunuldu.
2021’DE NE OLMUŞTU?
Başkan Gerenli’nin hatırlattığı 2021 Aralık ayında meydana gelen sel felaketinde yoğun yağışlar sonrası Lüleburgaz Deresi taşmış, çok sayıda ev sular altında kalmıştı. Bununla birlikte çok sayıda insan Lüleburgaz Belediyesi ve DSİ’ye ait iş makineleriyle kurtarılırken kurtarma operasyonuna askeri birlikler de destek vermişti. Sel felaketinde milyonlarca liralık maddi hasar oluşmuştu. Yaşanan olay sonrasında Lüleburgaz Belediyesinin dere ıslahı konusunda ne kadar haklı olduğu ortaya çıksa da o tarihten bu yana ıslah için tek bir çalışma dahi yapılmadı.

Editör: Trakya Gazetesi