Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla birbirinden eğlenceli ve keyifli etkinliklerin yer aldığı bir kutlama programı düzenledi.
Süleymanpaşa ilçesi sahil bandında gerçekleştirilen etkinlikte, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının yanı sıra çeşitli kamu kurumu, dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından kurulan stantlarda, çevre konusunda farkındalık oluşturmaya ve vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirildi. Kutlama programına katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Yüksel Özdal da bir konuşma yaparak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutladı ve etkinliğe katılarak destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Etkinlikler kapsamında ayrıca öğrenciler tarafından jimnastik gösterileri yapıldı, TEMA Çocuk Grubu tarafından Çevre Andı okundu. Bazı kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları ve dernekler tarafından stantlar açıldı. Çiçek ve fide dağıtımı yapıldı. Çocuklar için de çevre oyunları, yüz boyama, tiyatro gösterisi, kutu oyunları ve çeşitli sahne etkinlikleri yapıldı. 

DALGIÇ POLİSLER DENİZ TEMİZLİĞİ YAPTI

Kirazın “en güzeli” seçildi Kirazın “en güzeli” seçildi

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğünde görevli dalgıç polisler tarafından deniz temizliği etkinliği gerçekleştirildi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, insan odaklı ve çevreye duyarlı bir anlayışla projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara hak ettikleri gibi, temiz bir gelecek bırakmak için en yüksek düzeyde duyarlılık gösterdiklerini belirtti. Yüceer, şunları kaydetti:
“Bu konuda çok titiziz ve hiçbir ihmali görmezden gelemeyiz. Çünkü insan sağlığı her şeyden daha değerlidir. Yönetim anlayışının odağına insanı koymuş bir felsefi zeminde hareket ediyoruz. Dolayısıyla, Tekirdağ insanının sağlığını doğrudan veya dolaylı
yoldan etkileyebilecek hiçbir olumsuz unsura müsaade etmemiz mümkün değil. Bu nedenle yalnızca Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız bünyesindeki çalışmalarımız kapsamında değil, tüm birimlerimizin katılımını sağlayarak ortak bir mücadele perspektifiyle hareket ediyoruz. Doğal güzellikleriyle de herkesi kendine hayran bırakan güzel Tekirdağʼımız, bu yönde gösterilecek olan her türlü gayreti sonuna dek hak ediyor. Doğanın kirletilmesi sorunu başta olmak üzere, insan sağlığı, çevresel hijyen, gürültü kirliliği, trafik problemi, düzensiz yapılaşma ve son yıllarda denizlerimizde meydana gelen müsilaj gibi konularda günü kurtaran değil, bizden sonraki kuşaklara da uzanacak yaklaşımlar sergilemek konusunda ısrarcı olacağımızdan Tekirdağʼda yaşayan kimsenin kuşkusu olmasın. Daha güzel, daha yaşanılır, daha temiz bir Tekirdağ için canla başla çalışmak boynumuzun borcudur. Sürdürülebilir ve kirletilmemiş bir yaşamın önemine olan inancımla tüm hemşehrilerimin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum” dedi.

“SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları dolayısıyla organize edilen program kapsamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde
gerçekleştirilen söyleşide Yeryüzü Derneği İklim Krizi Koordinatörü Emre Yükselci tarafından, “İklim Krizi ve Yapılması Gerekenler” konusunda sunum eşliğinde katılımcılara bilgilendirmelerde bulunuldu.
Sahil Dolgu Alanı’nda gerçekleştirilen kutlama programı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın birbirinden eğlenceli ve hareketli şarkıları seslendirdiği “Günbatımı Konseri” ile sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi