Çorlu'da trafik kazası: 1 yaralı Çorlu'da trafik kazası: 1 yaralı

2020 yılında Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen organizasyon neticesinde dört basamaklı Avrupa Ödülü'nün ilk kademesi olan Avrupa Diploması Ödülü’nü almaya hak kazanan ve ödülünü teslim alan Çorlu Belediyesi, ödülün ikinci kademesi olan Avrupa Şeref Bayrağı için başvuruda bulundu.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, yaptığı açıklamada, Avrupa Diploması ödülünün yanı sıra “Yılın Partner Şehri ve Avrupa Spor Kenti” ödüllerinin de sahibi olan Çorlu Belediyesi’nin 2023 yılında Avrupa Birliği normlarında faaliyetler yürüttüğünü belirtti. 
Sarıkurt, şöyle devam etti:
“Bu ödül 1955'ten günümüze belediyelerin uluslararası projeleri, katılımcı demokrasi anlayışı, kardeş şehirlerle geliştirdiği iyi ilişkiler, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda örnek gösterilecek uygulamaları doğrultusunda değerlendirilerek veriliyor. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda Kırcaali, Tırnovacık ve Kavarna’yı ziyaret ederek soydaşlarımızla iftar sofralarında buluştuk ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Yine kriterler kapsamında İBB iştiraki İstanbul Enerji A.Ş. ortaklığında hazırlanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) çalışmalarına başladık. ‘Enerji Dönüşümü Avrupa Birliği, Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi’ projesi kapsamında 17 belediye ile birlikte gözlemci belediye olduk. Okullarımızda iklim değişikliği farkındalık eğitimleri verdik.”

“ÇOCUK MECLİSİ’MİZİ KURDUK”
Çocuk Meclisi kurduklarını ve bu meclis ile çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için fikirlerini değerlendirdiklerini aktaran Sarıkurt, “Hareketlilik Haftası kapsamında birçok spor dalında etkinlikler düzenledik. Avrupa Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerin yanı sıra Erasmus + No Fire projesi hayata geçirildi. Çorlu’da düzenlenen bu proje kapsamında Bulgaristan ve Portekiz’de düzenlenen Erasmus + No Fire projesine katılım gösterdik” dedi. 
Sarıkurt, şunları kaydetti:

“NALAS (Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı) Başkanlığının düzenlediği toplantılara katılım sağlanarak projeler konusunda çalışmalar yürüttük. Başkanlar Sözleşmesi ile iklim değişikliğine dur diyebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa Spor Kentleri Federasyonu (ACES Europe) heyetinin verdikleri olumlu rapor doğrultusunda Çorlu’muz, 2020 Avrupa Spor Kenti ilan edildi, spora ve sporcuya yaptığımız yatırımları artırarak sürdürüyoruz. Sürdürmeye de devam edeceğiz. Katılımcı demokrasi anlayışı ve halkın yönetimde söz sahibi olması hizmet prensiplerimizin en önemli noktamız. Bu kapsamda Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda halkımızın yönetim sürecine katılacağı çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik unsurları kapsamında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini devreye sokarak kurumumuzun finansal bilgileri, fikri mülkiyet hakları, çalışan bilgileri, vatandaşlarımız ve üçüncü şahıs ve kuruluşların bilgileri gibi değerli varlık ve unsurların güvenliğini sağladık. Kısacası ödülü hak edecek çok şey yaptık. Bu saydıklarımın tamamı çok önemli kriterler. Bu kriterleri yerine getirerek Çorlu Belediyesi olarak Avrupa standartlarında projeler hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. ‘Yılın Partner Şehri’ ve ‘Avrupa Spor Kenti’ unvanlarını kazanan bir belediye olarak gurur duyduğumuz kentimiz için çalışmaya ve yarınlarımıza yönelik projeler üretmeye devam ediyoruz.”

“AMAÇ AVRUPA ŞEREF BAYRAĞI’NI KAZANMAK”
“Avrupa Diploması Ödülü, Büyük Avrupa Ödülü’nü kazanmaya giden yoldaki ilk basamağımızdı” diyen Sarıkurt, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bundan sonraki amacımız Avrupa Şeref Bayrağı ve Avrupa Şeref Plaketi’ni kazanmak. Ama asıl hedefimiz ise en yüksek seviye olan Avrupa Ödülü’nü kazanabilmektir. Hedeflerimiz doğrultusunda Çorlu'muz ve kentimizde yaşayan değerli vatandaşlarımız için çalışıyoruz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Özge Ebecek