Polisten Çorlu’da başarılı uyuşturucu operasyonu Polisten Çorlu’da başarılı uyuşturucu operasyonu

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, yaptığı açıklamada, Çorlu Belediyesinin toplumda afet farkındalığı oluşturma çalışmaları gerçekleştirdiğini belirtti. 

 Birey olarak meydana gelen her deprem sonrası “Evimizde, iş yerimizde depreme yönelik şu tedbirleri alacağız” diyerek planlama yapıldığını ancak bu planların nedense hiçbir zaman hayata geçirilmediğini vurgulayan Sarıkurt, “Oysa alacağımız bazı küçük önlemler ile depremin bizler için oluşturduğu pek çok riski bertaraf edebiliriz. Bu sefer hep aklımızdan geçirdiğimiz ama her seferinde ertelediğimiz afete hazırlık planlarımızı Deprem Haftası kapsamında hayata geçirelim” dedi.

DEPREMDE ARAMA VE KURTARMA EĞİTİMİ VERİLİYOR
Sarıkurt, Çorlu Belediye Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Çorlu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi (ÇORLU 59 AKE) eğitmenlerince AFAD Başkanlığı tarafından yürütülen “Depremde Arama ve Kurtarma Eğitimi Projesi” kapsamında, Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda halihazırda kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına, teorik ve saha uygulamalı Depremde Arama ve Kurtarma Eğitimi verildiğini ifade etti.

Sarıkurt, şunları kaydetti:
 “Çorlu Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğümüz tarafından toplumda afet farkındalığının arttırılması amacıyla ilçemizde talep eden okul ve iş yerlerinde ‘Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci Eğitimi’ de verilmektedir. Çorlulu hemşehrilerimizin, Temel AFAD Gönüllüsü sisteminden Destek AFAD Gönüllüsü sistemine geçebilmeleri için Tekirdağ AFAD Müdürlüğü tarafından verilen eğitime katılmalarında eğitim salonu ve ulaşım alanlarında da belediyemizce destek olunmaktadır.
Çorlu Belediyesi tarafından sürdürülen bu çalışmalara ilave olarak 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Çorlu Uğur Okulları, Cezzar Mustafa Ersin Ortaokulu ile Çorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile KUTES Metal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde ‘Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci Eğitimi’ verilmiş olup ekiplerimizce ayrıca semt pazarlarımızda, afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken çalışmaları konu alan ‘Depreme Hazırlık El Kitabı’ vatandaşlarımıza dağıtıldı.”

Kaynak: Haber Merkezi