TREDAŞ, mobil destek alt yapısını güçlendirdi TREDAŞ, mobil destek alt yapısını güçlendirdi

Trakya’da kentsel arama kurtarma alanında hafif seviye ekip olarak ilk akredite olan Çorlu Belediye Arama Kurtarma Ekibi (ÇORLU 59 AKE), AFAD Başkanlığına “Hafif Arama Kurtarma Eğitmen Eğitimi” almak ve bu alanda da akredite olmak üzere başvuru yaptı.
AFAD Başkanlığı tarafından kentsel arama kurtarma alanında hafif seviye ekip olarak akredite olmak isteyen ekiplerin eğitim süreçlerinde AFAD Başkanlığı tarafından verilecek görevleri yerine getirmek isteyen ÇORLU 59 AKE üyelerine, Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmenleri tarafından 27-30 Kasım tarihlerinde eğitim verildi.
Süleymanpaşa’da düzenlenen eğitim tatbikatı esnasında, suda mahsur kaldığı belirlenen bir kedi, Tekirdağ AFAD Müdürlüğü ve ÇORLU 59 AKE ekipleri tarafından kurtarılarak Süleymanpaşa Belediyesi Hayvan Bakım Evi görevlilerine teslim edildi. Eğitim tatbikatını verilen görevleri eksiksizce yapan Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, süreci başarıyla tamamladı.
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
 “Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibimiz, yaşanabilecek afetlerde AFAD Başkanlığı tarafından verilecek görevlere hazır olabilmek için akredite oldu. Akreditasyon sürecinde edindikleri bilgi ve tecrübeyi akredite olmak isteyen hafif seviye arama kurtarma ekiplerine aktarmak için eğitmenlik akreditasyonuna başvurdular ve eğitimlerini aldılar. Sınavlarını başarı ile tamamlayan ekiplerimizin; bölgemizde kurulmasını ve sayılarının artmasını arzu ettiğimiz arama kurtarma ekiplerinin eğitimlerinde görev almalarını ümit ediyorum. Ayrıca kentsel arama kurtarma alanında verilecek görevleri layıkıyla yerine getirebilmek için eğitimlerde çaba gösteren tüm ekip üyelerimize ve ekibimizin gerekli eğitimleri almasında desteğini esirgemeyen İl AFAD Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.’’

Kaynak: Özge Ebecek