İki Köprü Arası mevkisinde ciğer ustaları ve bando ekiplerince oluşturulan kortej, Meriç Köprüsü'nü geçerek Lozan Caddesi'ndeki dev ciğer tavasının olduğu alana yürüdü.

Bando ekiplerinin performansları vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada, tava ciğerin Edirne'ye özgü geleneksel lezzet olduğunu söyledi.

Tava ciğer ustalarının önceki kuşaklardan öğrendikleri lezzeti dünyaya tanıtmaya devam ettiğini belirten Gürkan, "11 yıldan bu yana geleneksel ciğer festivalini kutluyor ve bu marka ürünümüzü de tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz." dedi.

Gürkan, 2018'de Guinness Rekorlar Kitabı'na giren dev ciğer tavasının turizm destinasyonu oluşturduğunu kaydetti.

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar da festivalin tüm coşkusuyla devam ettiğini söyledi.

Çok sayıda ziyaretçinin dünyanın en büyük tavasının etrafında buluştuğunu ifade eden Dinar, "Kehribar gibi sarı, kelebek kadar hafif tava ciğerlerini yanında dünyanın en tatlı acı biberi Karaağaç biberiyle Saraçlar Caddesi'nde ikram edeceğiz. Festival için 1,5 ton ciğer hazırladık ama yoğunluğa göre yarın 2 ton ciğer dağıtabiliriz." diye konuştu.

Süper Amatör ve 1. Amatör’de heyecan sürdü Süper Amatör ve 1. Amatör’de heyecan sürdü

Festival acı biber, tava ciğer yeme yarışmaları ve ciğer ikramının ardından sona erecek.

trakyagazetesi-Ciğerciler ve bandocular dev tavada buluştu2

Kaynak: Haber Merkezi