Ferdi Zeyrek, Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgen Nama ve beraberindeki heyet ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Ferdi Zeyrek, Manisa’da vatandaşları ucuz ekmek ile buluşturmak istediklerini söyledi. 
Zeyrek, şunları kaydetti:
“İBB Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Özgen Nama, sizlerin Çerkezköy’de modern bir Halk Ekmek fabrikası kurduğunuzu söyledi. Biz de hem Çerkezköy Halk Ekmek fabrikanızı görmek hem de sizden fabrikanın kurulum süreci hakkında bilgi almak için ziyarette bulunmak istedik.” 

VAHAP AKAY SUNUM YAPTI
Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu belirten Vahap Akay, heyete Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. ile ilgili kısa bir sunum yaptı.
İlk olarak İstanbul ve Eskişehir’de Halk Ekmek tesislerine inceleme ziyaretlerinde bulunduklarını kaydeden Akay, şöyle konuştu:
“Sağlıklı, kaliteli ve ucuz ekmek üretmek hedefiyle yola çıkılan halk ekmek fırınımızın gerekli Ar-Ge çalışmaları yaptıktan sonra toplam inşaat alanı 2 bin 560 metrekare olan ekmek üretim tesisimizin yer seçimini yaptık. Proje aşamasında İstanbul Halk Ekmek ve Eskişehir Halk Ekmek tesislerinde incelemeler gerçekleştirdik. Proje çalışmalarımız neticesinde 100-120 bin ekmek üretim kapasiteli 2 adet yarı otomatik tünel fırın koyulabilecek, yan ürünler üretilebilecek bir tesisin projesini ortaya çıkardık.” 

Şehit ve gazi annelerini ağırladı Şehit ve gazi annelerini ağırladı

RAMAZANDA PİDE ÜRETİMİ DE YAPTIK
Halk Ekmek fabrikasının ihalesinin 31 Mayıs 2022 tarihinde yapıldığını belirten Akay, “4 Temmuz 2022 tarihinde yer teslimi yapıldı. Yaklaşık 7 ay sürede inşaat çalışmaları tamamlandı. Üretim tesisimizde bulunan makinaların kurulumuna 13 Şubat 2023 tarihinde başladık ve kurulumu 13 Mart 2023 tarihinde tamamladık. İlk üretim deneme işlemimizi 21 Mart 2023 tarihinde yaptık. 27 Mart 2023 tarihinde tek vardiyada günlük 8 bin 500 adet ekmek üretimi ile 8 farklı noktada konumlandırdığımız Halk Ekmek büfelerimizde satışlarımıza başladık. Ramazan Ayı süresince de Halk Ekmek fabrikamızda pide üretimi de yaparak Halk Ekmek büfelerimizde satışa sunduk” diye konuştu.

İNCELEMELERDE BULUNULDU
Akay, şöyle devam etti:  
“Bugün 2 vardiyada günlük yaklaşık 40 bin ekmek üreterek kentimiz genelinde 15 farklı noktada tasarımı tamamen belediyemize ait olan Halk Ekmek büfelerimizde vatandaşlarımızı ucuz ve sağlıklı ekmek ile buluşturmaya devam ediyoruz. İhtiyaç halinde Halk Ekmek fabrikamızda, günlük 50 bin ekmek üretimi yapabilecek konumdayız.” Akay’ın konuşmasının ardından Halk Ekmek Fabrikası’nda incelemelerde bulunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi