İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları merakla beklenen, ekonomideki gelişmelere ait önemli notlar taşıyan İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 27 firma yer aldı.

Konuyla ilgili  açıklamalarda bulunan Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Ticaretin kalbi” Çerkezköy’de atacak “Ticaretin kalbi” Çerkezköy’de atacak

“İstanbul Sanayi Odası (İSO), eylül ayında açıkladığı İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022 araştırmasının ardından,  İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022 (İSO İkinci 500) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İSO ikinci 500 araştırması, 2022 yılı verileri ile de küçük ve orta ölçekli kuruluşların performansı açısından önemli sonuçlar ortaya koydu. Rusya-Ukrayna savaşı, yükselen enflasyon, global alanda yaşanan ekonomik daralmaya rağmen gösterilen performans takdire şayan.  Büyük ikinci 500 sanayi kuruluşunun üretimden satışları geçen yıl 2021'e göre yüzde 104,8 artarak 694,8 milyar liraya çıktı. 2022 yılında zayıflayan küresel büyüme dinamiklerine rağmen Türkiye’nin ihracatı yüzde 12,9 oranında artarak 254,2 milyar dolara yükseldi. Aynı yılda İSO ikinci 500’ün ihracatı da yüzde 19,3 artarak 16,1 milyar dolara çıktı ve tarihsel olarak rekor düzeye ulaştı. Rakamların gösterdiği artışta, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan 27 firmamızın yer alması bizlerin gurur kaynağı olmuştur. Bölgemizin gelişimine katkı sağlayan, istihdamı destekleyen, bölgemizin ülkemizin üretim üsleri arasında en önemli yere konumlandıran firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Yabancı yatırımcıların da en önemli tercih noktası olan sanayi bölgemiz, günden güne daha da büyüyerek, bölge insanımıza ve ülkemize artı değerler sağlayacaktır.” 

“BAŞARI BAYRAĞINI YÜKSEKLERE TAŞIYACAĞIZ”

Açıklamalarını sürdüren Ahmet Çetin, şunları kaydetti: “Dikkati çeken bir başka göstergesi de genel tabloya baktığımızda teknoloji yoğunluklarına göre yaratılan katma değer dağılımı. Bu verilere bakıldığında; en yüksek payı yüzde 49,2 ile yine düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin aldığı ve bu grubun payını geçen yıla göre 1,4 puan artırdığını görüyoruz. Benzer şekilde orta-düşük teknolojilerin payı 1,1 puan artarak yüzde 25,3’e yükselmiş durumda. Bizler, her alanda üyelerimizin gelişimi ve üretimlerini arttırmaları adına gereken tüm adımları atıyoruz. Yerli ve yabancı iş insanlarını odamızda misafir ederek, yurtiçi ve yurtdışı fuar organizasyonları, iş seyahatleri düzenleyerek, eğitim alanlarımızı ve ihracat desteklerimizi arttırarak üyelerimizin her zaman yanında oluyoruz. Kıymetli üyelerimiz ile birlikte hem bölgemize hem ülkemize değer katmaya, üreterek büyüme, hep birlikte başarı bayrağını daha yükseklere taşımaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Özge Ebecek