Çerkezköy’deki kutlamalar çerçevesinde sahne alan ünlü grup ‘Mor ve Ötesi’ söylediği birbirinden güzel şarkılarla unutulmaz bir Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşattı. Fener alayına katılan binlerce Çerkezköylü 100. yıl coşkusuna ortak oldu.
Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Çerkezköy Belediyesi cadde ve sokakları Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile süslerken, Atatürk Caddesi’nde bulunan esnafa da bayrak dağıttı. Ardından cumartesi gününden itibaren Çerkezköy Belediyesinin Cumhuriyet Tırı kentin cadde ve sokaklarını gezerek vatandaşların 100. yıl coşkusuna ortak oldu.

VQEHk5XcbeodfDV
 
Cumhuriyet’in ilan edilişinin 100. yıl kutlamaları 28 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başladı. Çelenk sunma töreninin ardından 29 Ekim Pazar günü sabah 09.30’da Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü Cumhuriyet Meydanı’nda 100. yıl tebriklerini kabul etti. Tebrikat töreninin ardından kutlamalar Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, bayrağın göndere çekilmesi ile başladı. Daha sonra Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erdin Kaya, Belediye Başkanı Vahap Akay; 29 Ekim Spor Kompleksi’nde bulunan vatandaşların ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı.

29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlenen kutlama programının ardından saat 14.30’da Çerkezköy Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Koşusu” koşuldu. 300’den fazla sporcunun katıldığı Cumhuriyet Koşusu’nda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesinin ardından Çerkezköy’deki kutlamalar saat 19.30’da Vatan Size Minnettar Anıtı önünden başlayan ve Kentpark’ta sona eren Cumhuriyet Yürüyüşü ile devam etti. Cumhuriyet Yürüyüşü’ne CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Belediye Başkanı Vahap Akay, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile Cumhuriyet sevdalısı binlerce vatandaş katıldı.

Nhdo1f10ApWmdtV

Ellerinde bayraklar ve meşaleler ile Kentpark’a kadar marşlar söyleyerek yürüyen binlerce Çerkezköylü 100. yıl coşkusuna ortak olurken, kortejin Kentpark’a varmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. 

AKAY’DAN COŞKULU KONUŞMA

Cumhuriyet’in 100. yılı anısına hazırlanan videoların izlenmesinin ardından sahneye çıkan Belediye Başkanı Vahap Akay sözlerine “Bugün 100 yaşında Cumhuriyet” diyerek başladı.

 “Düşman dört bir yanı sarmış, boğazda gemileri demir atmış ama korkmadan kurulan bir hayal var. Adı Cumhuriyet” diyen Akay, “100 yaşında Cumhuriyet. Cepheden cepheye koşarken savaşın orta yerinde, bir büyük mücadele. Ama aklında bir hayal var adı Cumhuriyet. 100 yaşında Cumhuriyet. Yorgun ve yoksul düşmüş bir milletin, vatanı uğruna canını feda edenlerin, özenerek büyüttüğü, bugünlere getirdiği Cumhuriyet. 100 yaşında Cumhuriyet. Kaçıp gidenler, Mondros’ta boyun eğenler, Sevr’de ihanet edenler, ama her şeye rağmen inatla 100 yaşında Cumhuriyet. Esareti reddedenlerin, zulme boyun eğmeyenlerin Sevr-i yırtıp atanların, Lozan’ı yazanların en büyük hayali. 100 yaşında Cumhuriyet. İmkansız aşkların, kavuşamayanların, savaştan ayrı kalanların, inat edenlerin, vazgeçmeyenlerin, hayallerinin peşinden bıkmadan, usanmadan koşanların Cumhuriyeti. 100 yaşında Cumhuriyet. Bir büyük hayaldi Cumhuriyet. Aklına yazdığı bir tarih. Ne bir gün önce ne de bir gün sonra, yıllar önce kurulmuş bir hayal. 30 Ekim’den bir gün önce 29 Ekim’de doğdu. 100 yaşında Cumhuriyet” dedi.

Coşkulu konuşmasını “Mazlum bir milletin ahı. Tarihten silinmek istenen bir milletin cevabıdır 100 yıllık Cumhuriyet” diye devam ettiren Akay sözlerini şöyle tamamladı:
 “Bizler 100. yılın tanıklarıyız. Bizler Cumhuriyet’in tanıklarıyız. Ne badirelerden geçti 100 yıllık Cumhuriyet. Ve bizler bu yakın tarihin canlı tanıklarıyız. Yaşananların şahidiyiz biz. Yaşatılanların tanıklarıyız biz. Cumhuriyet’e sahip çıkanlara tanığız. Cumhuriyet’e ihanet edenlere de şahidiz biz. El açıp dua edenlere de tanığız, hutbede bir duayı esirgeyen basiretsiz, korkaklara da şahidiz biz.
Ellerinde bayrakları meydanlara koşan, Cumhuriyetin pırıl pırıl parlayan gençlerinin, Cumhuriyet’in pırıl pırıl çocuklarının tanıklarıyız biz. Görmezden gelen, yok saymaya çalışan, unutturacağını zanneden ahmakların da şahidiyiz biz.
100 yaşında Cumhuriyet’in asla vazgeçmeyecek, asla pes etmeyecek çocuklarıyız biz. Ortadoğu’da yaşanan acıların tanıklarıyız biz. Kandan, göz yaşından, bizi ayıran işte bu büyük Cumhuriyet. Başı dimdik ayakta, bir büyük nimet Cumhuriyet. 100 yıllık birliktelik Cumhuriyet. El ele verince zorlukları aşan, geleceğe güneş gibi doğan bir büyük hayaldi Cumhuriyet. Bu hayali kuran, bize bu büyük mirası bırakan kahramanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün hayali Cumhuriyet 100 yaşında. Milyonların içinde yanan bir ateş Cumhuriyet. Yeşeren umutlarımız 100 yaşında, cesaretimiz 100 yaşında, bitmeyecek sevdamız 100 yaşında. 100 yaşında Cumhuriyeti, 1000 yıl koruyacağız, 1000 yıl kollayacağız. Atam, sana söz. Türk genci devrimlerinin ve Cumhuriyet’inin bekçisidir. Cumhuriyet’e ve devrimlerine herkesten çok inanmıştır ve herkesten çok koruyup kollayacaktır. 100. yaşın kutlu olsun Cumhuriyet.
Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet. Sonsuza kadar var ol Cumhuriyet.”

MOR VE ÖTESİ KONSER VERDİ
Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Mor ve Ötesi, birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköy halkı için seslendirdi. Kentpark’ı dolduran on binlerce Cumhuriyet sevdalısı Çerkezköylülere unutulmaz bir gece yaşattı.

Editör: Trakya Gazetesi