Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Korosu’nun konseri ile başladı.

Programın açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Sevinç Maden Sakarya, Çanakkale Savaşı ve zaferinin Türk tarihine altın harflerle yazıldığını ifade ederek “Çanakkale özgürlük ve bağımsızlık uğruna verilmiştir bir savaştır.” dedi. 
Bizlerin görevinin Çanakkale Savaşı’nı idrak etmek, ondan ders çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Dekan Sakarya, “Çanakkale Savaşları Türk ulusunun esaret altında yaşayamayacağını, özgürlüğe çok önem verdiğini göstermiştir.” dedi ve programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu video mesaj yoluyla katıldığı programda, Türk milletinin 109 yıl önce Çanakkale’de bir destan yazdığını ve büyük bir zaferle ayrıldığını ifade ederek “Genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeksizin ölüme koşarak giden nice kahramanın bu destansı zaferini gençlerin iyi idrak etmesi gerekir. Bunu iyi anlamalıyız ki geleceğe umutla bakabilelim. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti yeni bir yüzyıla uyanıyor. İşte bu Çanakkale ruhundan aldığımız güçle hep birlikte Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz.” dedi.

Rektör Tabakoğlu, programın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasını “‘Ben size ölmeyi emrediyorum’ diyen büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan bu önemli zaferi kutluyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.” şeklinde sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Sabri Can Sannav “Çanakkale Muharebelerinin Eğitim ve Öğretim Hayatımıza Yansımaları” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Sannav, I. Dünya Savaşı’nın nasıl başladığını ve sonrasındaki süreci ele aldığı konuşmasında, Osmanlı Devleti’nin birçok cephede savaştığını, bu cepheler arasında en önemlisinin Çanakkale cephesi olduğunu vurguladı. Çanakkale Savaşı hakkında bilgi veren Sannav, Çanakkale Savaşı’nın Türk halkı üzerindeki sosyal ve ekonomik boyutlarını değerlendirdi.

Kaynak: Haber Merkezi