Can Atalay’ın tutukluluk sürecinin bitmesi için bir adalet nöbeti başlattıklarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Valilikten GDO’lu ürün iddialarına ilişkin açıklama: Valilikten GDO’lu ürün iddialarına ilişkin açıklama:

“14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde 28. Dönem Milletvekili seçilen Can Atalay’ın yargılama süreci tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Tutuklu olarak yargılandığı sırada milletvekili olarak seçilmesinin ardından yapılan tüm başvurulara rağmen hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmamasına rağmen tutukluluğu devam ettirilmiş ve yüce Türk milletinin de iradesi yok sayılarak milletvekilliği görevi kendisine verilmemiştir. Tüm bu hukuk dışı uygulamaların sonucunda anayasa mahkemesine yapılan başvuru Can Atalay’ın haklılığını ve milletvekilliği görevini yerine getirmesi gerektiğini ortaya koymuştur.Uygulanan hukuksuzluk anayasa mahkemesi tarafından tespit edilmiş ve hüküm altına alınmıştır. Ancak kendilerinde bu gücü nereden buldukları belli olmayan ve görevi sadece hukuku uygulamak olan kişilerce anayasa mahkemesi tanınmadığı gibi anayasa mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda dahi bulunulmuştur. Bu durum yargıya duyulan güveni ve hukuk güvenliğini açıkça ortadan kaldırma çabasıdır. Bu hukuk darbesi, milli iradeyi yok sayan, anayasayı tanımayan ve “anayasasızlaştırma” sürecini başlatmayı hedefleyen bir harekettir.
İşte bu an itibariyle anında eylem kararı alan partimiz, genel başkanımız Sayın Özgür Özel önderliğinde milletvekillerimizle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde adalet nöbetini başlatmıştır. Bizler de yerelde şehrimizde bulunan sivil toplum örgütleri ile istişarelerde bulunarak bu konunun unutulmaması ve gereğinin yapılması için mücadelemize devam etmekteyiz. Amacımız anayasamızda yazılı olan “hukuk devleti” kavramının devam ettirilmesidir. Amacımız herkes için hukukun uygulanmasıdır. Amacımız kişilerin değil hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesidir. Ancak bu durumda ülkemiz gerçekten yaşanabilir, adaletli bir hukuk devleti olacaktır. Ancak bu durumda ülkemiz ilerlemiş ülkeler arasında yer alabilecektir. Ancak bu durumda ülkemiz ticaretin, sanayinin ve turizmin göz bebeği olan bir ülke olacaktır. Hukukun olmadığı ve hukukun adaletli bir şekilde uygulanmadığı bir ülkede bunlardan bahsetmek mümkün değildir. Konunun takipçisi olacağımızı ve bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi burada bir kez daha belirtmek isteriz. “

Kaynak: Özge Ebecek