Ulaşımda stratejik plan hazır Ulaşımda stratejik plan hazır

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gıda Kontrol ve Mezbahalar Şube Müdürlüğü, çölyak hastalarının yeterli ve dengeli beslenmelerine yardımcı olmak amacıyla piyasada zor bulunan ve yüksek fiyatlara satılan glütensiz gıda ürünlerinden oluşturulan temel gıda ihtiyaç paketi ulaştırılan çölyak hastası vatandaş sayısı, mart 2024 sonu itibarıyla 271’e ulaşmış durumda. 
Çölyak Gıda Yardım Paketi dağıtımı yapılan ilçeler Süleymanpaşa 79 kişi, Çorlu 69 kişi, Çerkezköy 38 kişi, Kapaklı 33 kişi, Ergene 25 kişi, Muratlı 8 kişi, Malkara 8 kişi, Saray 5 kişi, Hayrabolu 3 kişi, Şarköy 2 kişi ve Marmaraereğlisi 1 kişi olarak kayıtlara geçti. 
Çölyak Gıda Yardım Paketi içeriğinde glütensiz un (1 kiloluk) 3 paket, glütensiz spagetti makarna (400 gram) 2 paket, glütensiz tel şehriye (400 gramlık) 1 paket, glütensiz kraker (100 gramlık) 1 paket, glütensiz mısır irmiği (250 gram) 1 paket, glütensiz fındık kreması (300 gramlık) bulunuyor. Çölyak gıda yardım paketinden yararlanmak isteyen vatandaşların çölyak hastalığına dair sağlık raporu, kişiye ait kimlik fotokopisi, bağlı olduğu muhtarlıktan onaylı ikametgâh belgesi ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmaları gerekiyor. Paketler,
vatandaşlara muhtarlıklar vasıtasıyla ulaştırılıyor.
 “HERKESİN BÜYÜKŞEHRİ OLACAĞIZ”
Çölyak hastalarının ömür boyu diyet yapma zorunluluğunun son derece zorlu bir süreç olduğunu dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Candan Yüceer, şunları kaydetti:
“Büyükşehir Belediyesi olarak toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir hizmet anlayışına sahibiz. Özel durumlarından dolayı ömür boyu
özel bir diyet programına sahip olan Çölyak hastalarımıza, içinde piyasada zor bulunan ve yüksek fiyatlara satılan glütensiz ürünlerden oluşan gıdaların yer aldığı paketlerimiz ile destek oluyoruz. Halkımızın sağlığı her şeyin önündedir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi herkesin her kesimin Büyükşehir Belediyesi olacağız. Çölyak hastalarının glütensiz ürünlerle daha sağlıklı beslenebilmelerine imkan sağlamak amacıyla yaptığımız yardımlar bundan sonra da devam edecek. Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler diliyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi