Aygun’dan “haksız kazancı geri alın” çıkışı Aygun’dan “haksız kazancı geri alın” çıkışı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından “Bir Hilal Uğruna Tabuta Sığmayanlar” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi. 
Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, rektör yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Gülsüm Özkan ve Prof. Dr. Murat Taşan, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Funda Eryılmaz Açıkgöz, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Gökmen Kantar, kurum ve kuruluşların temsilcileri, STK temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşması yapan Rektör Mümin Şahin, şu ifadeleri kullandı:
“Bu 29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesi Cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır. Bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun büyük eseridir. Tüm yıl boyunca devam eden etkinliklerle Türkiye Yüzyılı’nı büyük bir coşkuyla
kutlamaya devam edeceğiz. Bu nedenle tekrardan bu söyleşide emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Prof. Dr. Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
 “Şehitlik mertebesi, insanın hem bu dünyada hem de ahirette kazanabileceği en mukaddes makamlardan biridir. Çok şükür bizim tarihimiz kahramanlar geçidi gibidir. İlk çağlardan Osmanlı’ya, Millî Mücadele’den bugüne, şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlıklarını dinleyerek, okuyarak büyüdük. Bugün sizler o büyük tarihin aramızdaki temsilcilerisiniz. Bugün burada dinleyeceğiniz söyleşi de çok kıymetli bir yere sahip. Bu nedenle konuşmacılarımızdan şehidimizin annesi, Fadime Acar annemizin ellerinden öpüyorum. Bir Hilal Uğruna Tabuta Sığmayanlar’ın yönetmeni Ender Çınar’a da teşekkür ediyorum. Bizler, bu salonda bulunan herkes, şehit ve gazilerimizden büyük bir emanet aldık. Bu emaneti korumak için her imkanımızı seferber edeceğiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, Şehit Akın Acar’ı rahmet ve minnetle ve gazilerimizi şükranla anıyorum.” 
Program, şehitler için hazırlanan video gösterisi ile devam etti. Sonrasında NKÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Funda Eryılmaz Açıkgöz’ün moderatörlüğünde, Tabuta Sığmayanlar Belgesel Programı Yönetmeni Ender Çınar ile El Bab Akil Tepe’de şehit düşen Uzman Çavuş Akın Acar’ın annesi Fadime Acar’ın konuşmacı olduğu söyleşi gerçekleşti.

Kaynak: Özge Ebecek