AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, 5 yılda Keşan’a kazandırılan hibelerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

AK Parti İlçe Başkanlığında düzenlenen toplantıya, Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı ve Nuran Uslu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Gençlik Kolları Başkanı İsa Vural, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, MHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis üyeleri Şafak Uslu, Mehmet Selim Aras, Sema Kılıç ve Tarık Uysal katıldı.

“44 HİBEYİ KEŞAN’IMIZA KAZANDIRDIK”
Kılınç, toplantıda yaptığı açıklamasına, hain saldırıda şehit olan kahraman Mehmetçiklere rahmet, ailelerine sabır, yaralılara ise acil şifalar dileyerek başladı. 
Kılınç, şöyle devam etti:
“Gündemimiz Keşan ve Keşan’ımıza kazandırdıklarımız, hükümetimizden aldığımız destekler ile yaptıklarımız ve yapacaklarımız. Üstelik 5 yıllık sürede 2 yıl pandemi oldu. İyi ki hastanelerimizi, şehir hastanelerimizi yapmışız. 11 ilimizde büyük bir deprem yaşadık ve çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Deprem bölgesinde yatırımlar devam ediyor, evlerimiz bitmek üzere ve Cumhurbaşkanımız tarafından dağıtılacak. Yaşanan tüm olaylara rağmen vekilimizin de destekleriyle hükümetimizden her türlü desteği aldık. Kendisine teşekkür ederiz. Hükümetimizden çok sayıda hibe geldi. Projelendirilerek istenilen her türlü yatırıma hükümetimiz destek oldu. Bundan sonra da milletimizin izniyle çalışmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar 60 meclis toplantısında hükümetimizden gelen 44 hibeyi Keşan’ımıza kazandırdık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle, Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın Ankara’da projelerimizin Bakanlıklara onaylatılmasından dolayı büyük hibeler geldi ve Keşan’ımız kazandı. Hız kesme Keşan diyoruz. Yatırımlarımıza devam edelim. Eskimiş Keşan’ımızı ayağa kaldırdık. Aylarca çalışanlarının maaşlarını bile ödeyemeyen belediyeden hizmet üreten belediye haline geldik.”

MHP İlçe Başkanı Adnan İnan ise “Şehitlerimiz var, hepsine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Allah bir daha böyle şeyler yaşatmasın. Keşan’ımıza en iyi hizmet sunmak adına çok çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

“KEŞAN NEREDEN NEREYE GELDİ”

Mustafa Helvacıoğlu ise  5 yılı geride bırakmak üzere olduklarını belirterek, “Cumhur İttifakı belediyeciliğini en iyi şekilde Keşan’da temsil ediyoruz. Herkese hakkımız helal. Cumhurbaşkanımızın talimatları, halkımızın izniyle ikinci 5 yıl için hazırlıklarımız devam ediyor. 5 yıl önce Keşan’ın ne halde olduğunu, nereden nereye geldiğini herkes hatırlar. Ak Belediyeciliğin, Cumhur İttifakı belediyeciliğiyle halkın dilinde söylüyorum; ‘Keşan, Keşan oldu’. Bu cümleyi çok duyar olduk. İkinci yarıda da Keşan’ın il seviyesine gelecek kadar güzel bir şehir olması için çalışacağız” dedi. 
Helvacıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Keşan’a verdiği önem ile hükümetimizin destekleriyle, hibeleriyle 5 yıllık bütçemiz 2’ye katlandı. 5 yılda hibelerle Keşan kazandı. Bu çok açık. Seçim öncesi Vekilim başta olmak üzere Keşan’a takım elbise giydireceğiz diyorduk. Bunu başardığımızı herkes görüyor. Şubat ayında 60. Meclis toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu
toplantımızla beraber 44 hibe kararı almış olacağız. Bu bir rekor, Trakya’da olmayan rekor.
Meclislerde 44 hibenin geçmesi, Keşan’ın hizmetine sunmamız, Trakya’da önder, Türkiye’ye örnek bir belediyecilik yaptığımızın göstergesidir. Bunların arasında; meydan projesi, kent müzemiz, hizmet araçları, triportörler, seralar, yaşam merkezi, kunduracılar çarşısı, yollar, yüzme havuzu, semt sahaları, stadyum ve sayamadığım birçok hibe.”

“5 YILDA İKİ DÖNEMLİK HİZMET YAPTIK”

5 yılda Keşan’a iki dönemlik hizmet sağladıklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. Her şeye rağmen bu hizmeti sağladık. 2 yıl bütçemizi pandemiye ayırdık. Ukrayna-Rusya ile İsrail-Filistin savaşının dünya ekonomine ne kadar etki ettiğine hepimiz şahit olduk. Bu yaşananlar belediyeciliğe etki etti. En önemlisi ise meclis. Önümüzdeki günlerde meclisin nelere hayır dediğini anlatacağız, Keşan neler kaybetmiş, biz neleri yapamamışız, neler yaptırmamışlar. En önemli kaybımız meclisimiz oldu. Depremden, pandemiden daha etkili bir meclis kabusumuz vardı. Allah Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, İller Bankası, Belediyeler Birliği, Edirne Valiliği, büyük şehir belediyelerimizin destekleri, kurum ve kuruluşlarımız ve bunların başında en büyük teşekkürü Sayın Cumhurbaşkanımıza ediyorum. Bize verdiği yetki ile Keşan’a 2 dönemlik hizmeti 1 dönemde yapmış olmamızdan dolayı Allah razı olsun demek boynumuzun borcu. Edirne ayağında başta Vekilimiz olmak üzere il ve ilçe başkanlarıma, Cumhur İttifakımızın tüm organları, teşkilatlarım meclis üyelerim, belediye başkan yardımcılarım,
çalışma arkadaşlarım, kadın ve gençlik kollarımız ile tüm dava arkadaşlarımızla bu emeğin içindeydik. Keşan’ı örnek bir ilçe yapmanın gururunu yaşadık. Vekilimizin emekleri büyük. Her Ankara’ya gittiğimizde yanımızda durdu, tüm kapıları açtı. Güzel bir 5 yıl geçirdik. Bu şehre borcumuz vardı. Hükümetimizin destek ve hibeleriyle 5 yıllık bütçemiz ikiye katlandı.”

“SEÇİMLER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diledi. Cumhur İttifakı olarak bir arada olduklarını söyleyen Aksal, şunları kaydetti:
“Önümüzde seçimler var. Mahalli idareler seçimlere gidiyoruz. 31 Mart’ta yerel seçimler var. Bu bir yerel seçim ve çok önemli. Bizim için, AK Parti olarak, Cumhur İttifakı olarak inanılmaz derecede önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hepimizin bildiği gibi belediyecilikten geliyor. AK Parti olarak hizmetin yerelde başladığına inananlardanız. Her zaman söylüyoruz; hizmet yerelde başlar. Vatandaş sabah kalktığında sokağa adımını attığında, evde çeşmesini açtığında yerel hizmetlerle karşılaşıyor. İlk önce yerel hizmetler. Bu yüzden Cumhurbaşkanımız yerele çok önem verir. Yerel çok değerlidir. Yerel seçimlerin sonuçları iktidarı değiştirmeyecek. Ben burada aziz milletimize teveccühleri için, Cumhurbaşkanımıza destekleri için teşekkür ediyorum. 1 Nisan sabahı iktidarda Cumhur İttifakımız olacak, ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak. Son 5 yıldır Keşan’da belediyemiz var. Başkanımız hizmetlerimizi saymaya kalksa saatler alır. Biz hayal bile edilemeyen birçok hizmeti Keşan’da
gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Ne zaman Edirne ile ilgili bir taleple kendisine veya bir bakana gittiysek anında karşılanması için talimat verdi. Sayın Cumhurbaşkanımız tüm Bakanlara Edirne için, Keşan için gelen hiçbir talebi geri çevirmeyin dedi. Tüm bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Keşan’a inanılmaz güzel bir meydan kazandırdık. Keşanlının, Keşan Belediyesi’nin cebinden bir kuruş çıkmadı. Halı sahalarımız, yüzme havuzumuz, bütçeyi ikiye katlayan hibeler. Yapacak işlerimiz bitmiyor. Yaptığımız işlerin en önemlilerinden birisi de Keşan’a ağır ceza mahkemesi kurulması. Çok yakında hükümet konağımızın ihalesini gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde emniyet binamızı yapacağız. Uzun süredir Keşan’da anjiyo merkezi kurulması talebimiz vardı.
İnşallah Keşan’a bu merkezi kuruyoruz. Keşan’a hizmet boynumuzun borcu. Hizmetin devam etmesi, iktidarın gücünden yararlanmak için Keşanlı hemşehrilerimizden destek istiyorum. İl belediye başkan adaylarımızı açıklıyoruz, yakında ilçe belediye başkan adaylarımızı da açıklayacağız. Biz hiçbir zaman adaylıklara takılmış değiliz. Bizim derdimiz hizmet. İnşallah günün sonunda kazanan Keşan olur. Gıda OSB hayalimiz vardı. 31 Ocak’ta Gıda OSB’nin altyapı ihalesini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en yeşil OSB’i olacak.” 

“TOKİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

Basın mensuplarının; “TOKİ konutlarının yapılacağı alan ile ilgili olarak üniversite ile davalık olduğu iddiaları var. Bu konuyla ilgili bir verebilir misiniz?” sorusuna cevap veren Aksal, “Bu konu çözüldü. Çok yakın zamanda ihalesi olacak. Konutlar aynı yerde yapılacak. Birinci öncelik depremin yaralarını sarmak. Depremin yaralarını sararken diğer yatırımlara devam ettik. Bölgemizdeki TOKİ ihalelerini de en kısa sürede hayata geçireceğiz.” dedi.

Keşan Gıda OSB’nin alt yapı sözleşmesi imzalandı  Keşan Gıda OSB’nin alt yapı sözleşmesi imzalandı 

“İHALE TARİHİNİ BEKLİYORUZ”
Konuyla ilgili olarak bilgi veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: 
“Yeni Mahalle’de 18 uygulaması yaptık. Üniversite ile bir ayrışma oluştu. Bu durum ihaleye denk geldi. Üniversitemiz ile yaşanan
durumu neticelendirdik. Mevcut yere konutlar yapılacak. Hak sahipleri belli. İhale tarihini bekliyoruz.”
Helvacıoğlu, basın mensuplarının şehirlerarası otogarla ilgili sorusuna şöyle cevap verdi: “Otogarın dışını toparladık ve içi için ihalemizi hazırladık. Doğalgaz, mescit, modern tuvaletleri olan bir proje hazırladık. İhalesini yakın zamanda yapacağız ve 3 ay içerisinde de çalışmaları bitiriyoruz. Modern bir otogar olacak. Bu kış için ise ısınma konusunda da geçici önlemler düşünüldü.”

FEN LİSESİ YAPILIYOR

Fen lisesi konusunda da bilgi veren Aksal, “Fen Lisemiz Yenimuhacir beldemizde eğitime devam ediyor. Bugünün şartlarında Fen Lisesi’nin ihtiyacını karşılamıyor. Biz de Keşan’a modern bir fen lisesi yapalım dedik. 16 derslikli ve modern bir fen lisesi yapıyoruz. İnşaat çalışmaları devam ediyor. Çok güzel bir fen lisesi yapacağız. İnanıyorum ki modern fen lisesine olan talep artacaktır.” dedi.
 “Keşan’ın adayı ne zaman belirlenecek?” sorusuna cevap veren Aksal, “Bizim bir parti geleneğimiz vardır. Cumhurbaşkanımız son sözü söyler. Tüm partilerden daha çok istişareye önem veririz. Günü geldiğinde adaylar açıklanır. Bizim hiçbir zaman aday kim olacak derdimiz olmaz. Biz işimize bakarız. Başkanlarımız, teşkilatımız görevini yapıyor. Belediye başkanımız görevinin başında.
Bugün aday açıklanmış, yarın açıklanmış bizim çalışmalarımızı etkilemeyecektir. Aday konusunda son sözü Cumhurbaşkanımız söyler. Cumhurbaşkanımız bu kararı verirken, herkesi dinler. Sonuçta takdir milletindir. Ne gün açıklanacak diye derdimiz yok. En geç 20 Şubat’ta açıklanacak. YSK’nın belirlediği resmi süre 20 Şubat’tır. Ben daha önce açıklanacağını düşünüyorum. Tahminin ay sonuna kadar ilçeleri açıklarız diye düşünüyorum. Herkes işinin başında. Aday ne gün açıklanacak diye çok bir endişemiz yok.” şeklinde konuştu.
Helvacıoğlu ise “Görev verilirse devam ederiz. Görev verilmezse adayımızın arkasında koşarız. Vekilimizin dediği gibi davanın peşindeyiz. Önemli olan burada Cumhur İttifakı belediyeciliğinin olması.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi