NKÜ’de “kentsel diplomasi” ele alındı NKÜ’de “kentsel diplomasi” ele alındı

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bayram boyunca yollarda denetimlerine devam etti. Trafik kazalarının önlenmesi için yoğun önlem alan jandarma ekipleri 9 günlük bayram tatilinin ilk 5 gününde 89 farklı noktada 29 tim 69 personelin katılımıyla denetimler gerçekleştirdi. Yollarda başta emniyet kemeri ve kask kullanımı, trafikte cep telefonu kullanımı ve hız ihlalleri ile ilgili denetimler gerçekleştirilirken, denetime sivil trafik ekipleri de destek verdi. 
Jandarma ekipleri tarafından yapılan denetimlerde 2 bin 824 araç ve sürücüsü denetlendi. Uygulamalarda hız kurallarını ihlal eden 309 sürücü, diğer trafik kurallarını ihlal eden 410 sürücü ile toplamda 719 sürücüye yaklaşık 2 milyon 500 bin lira idari ceza uygulandı.
Denetimler dışında; şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerle seyahat eden yol kullanıcılarına emniyet kemeri kullanmanın önemi anlatıldı. 
Ayrıca, “hayatla yarışılmaz” sloganı ile başta hız kuralları olmak üzere önem arz eden diğer trafik kurallarıyla ilgili bilgilendirme/bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

Kaynak: Abdullah Yalçın