Konferansa NKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş ve Prof. Dr. Murat Taşan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlhan Koçer, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Arat, Balkan Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi (BALKAM) Müdürü Doç. Dr. Sezai Öztaş, Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt, Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Öğrenci ve öğretmenlere SİBER suçlar anlatıldı Öğrenci ve öğretmenlere SİBER suçlar anlatıldı

Rektör Yardımcısı Vatandaş, yaptığı açılış konuşmasında  katılımcılara teşekkür etti. 
Ardından Tarih Bölüm Bakanı Doç. Dr. Hasan Demirhan konuşmasında, beş asır boyunca hüküm sürdükleri Balkan coğrafyasının  “vatan” anlamı çağrıştırdığını söyledi. 
19. yüzyılda ortaya çıkan azınlık isyanları ve Osmanlı-Rus Savaşları ile Balkan kelimesinin Türk milleti için anlamının acı, gözyaşı, ızdırap ve zorunlu göç anlamına dönüştürdüğünü anlatan Demirhan, “Bugün Balkan coğrafyası, haritadaki sınırlarımız dışında kalsa da hep gönül coğrafyamızda ve kültür hafızamızda bir parça olarak kalacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından Tarih Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cem Düzen’in moderatörlüğünü yaptığı konferansa geçildi. Konuşmacılardan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun M. Emecen, Gazi Süleymanpaşa’nın, yani Osmanlı Devleti’nin Rumeli’ye ilk geçişi ve fetihleri hakkında bilgiler verdi. Etkinliğin diğer konuşmacısı İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Şahin ise Rumeli Yörükleri ve Evlad-ı Fatihan hakkında bilgiler verdi.
Programın sonunda konuşmacılara günün anısına “Namık Kemal: Hayatı-Düşünceleri-Eserleri” adlı kitap takdim edildi.

Kaynak: Özge Ebecek