BİK’ten yardımlara ilişkin duyuru BİK’ten yardımlara ilişkin duyuru

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 125 cc'ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan yönetmelik değişikliğinin 32456 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. 

Bakan Yerlikaya, şu bilgileri paylaştı:
“Bu düzenlemeyle; 2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan, 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan, sağlık şartlarını taşıyan, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve sürücü belgelerini  değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.”

Yönetmeliğin tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olmasını dileyen Yerlikaya, “Yönetmeliğin çıkması için birlikte çalıştığımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na teşekkür ederim. Eğitim güvenli sürüşün anahtarıdır. Lütfen trafik kurallarına uyalım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi