CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e verdiği soru önergesine gelen yanıtın, Tekirdağ’da tekli öğretime geçiş için “hedef tarih” verilemediğini ortaya koyduğunu belirtti. 

Aygun, “Ne okulların ne zaman biteceğini ne de tekli öğretime ne zaman geçilebileceğini söylüyorlar. Olan çocuklarımıza ve ailelerimize oluyor. Tekirdağ’da tekli öğretim hayal” dedi. 

Aygun,Tekirdağ genelinde okulların depreme dayanıklılık durumunu sorarken, “Tekirdağ’da ikili öğretime son verilmesi ve çocuklarımızın 50’şer kişilik sınıflarda eğitim görmemesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır ?” dedi.

Yontar’dan fizik öğretmenleri için atama talebi Yontar’dan fizik öğretmenleri için atama talebi

Bu çerçevede Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Temmuz 2023 istatistiklerine göre; Türkiye’de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 23 iken Tekirdağ’da bu oranın 27 olduğuna dikkati çeken Aygun, şunları kaydetti:
“Türkiye’de ortaöğretim derslik başına düşen öğrenci sayısı 27 iken, Tekirdağ’da 32’dir.  Anlaşılan uzun bir süre daha tekli öğretime geçilmesi mümkün görünmüyor. Bu yanıta göre 91 okul bitecek, ondan sonra tekli öğretime geçilecek. Ancak aynı yanıta göre, ekonomik kriz nedeniyle 4 okulda; yüklenici firma tarafından ek fiyat farkı nedeniyle sözleşme feshine gidilmiş. Dolayısıyla yeni ihale hazırlıkları ile başa dönüldüğü için süreç uzuyor. 19 okul binası daha yeni yatırım programına alınırken, 15 okul binasının da yatırım programına alınması için çalışmalar sürüyor.”

Devlet kaynaklarının önce eğitime ayrılması gerektiğini vurgulayan Aygun, “Ne yazık ki iktidarın öncelikleri ile halkın öncelikleri çakışmıyor. Çocuklarımız kalabalık sınıflarda geç saatlere kadar süren ikili öğretime mahkum ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İlkay Danacılar