İş Sağlığı ve Güvenliği ele alındı İş Sağlığı ve Güvenliği ele alındı

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 3 Kasım’da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yönelik sorularına gelen yanıtların, yemek ve asansör sorununun çözülemeyeceğini ortaya koyduğunu ifade etti.
Aygun, “Mecliste ciğer partisi verip, çocuklarımızın bozuk tavukla zehirlenmesine seyirci kalamazlar. Gençlerimiz en kaliteli yemeği hak ediyor” diye tepki gösterdi.
Aygun, seçim bölgesi Tekirdağ’dan örnek vererek, zehirlenme olayına sebep olan şirketlerin ad değiştirip tekrar tekrar yurt yemek ihalelerini aldıklarını vurgulayarak, “Mimlenmiş insanları ihalelere alıyorlar. Abisi mimleniyor, kardeşi şirket kuruyor. Aynı kişiler aynı ihaleleri alıyor” dedi.  
Son üç gün içinde Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki KYK yurdunda kalan 34 öğrencinin, Konya’nın Seydişehir KYK yurdunda kalan ve sayısı verilmeyen çok sayıda öğrencinin, Yalova Çınarcık KYK yurdunda kalan 15 öğrencinin, yedikleri yemekten zehirlendiğini ve hastaneye kaldırıldığını kaydeden Aygun, “Son üç günde üç yurtta 100’e yakın öğrenci
zehirlendi. Bu iktidar ders almıyor. Yandaş ve hijyen kurallara dikkat etmeyen firmalara verilen ihaleler, çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Asansörler düşüyor. Asansör denetimleri de yetkin firmalara verilmediği için sorun çözülmüyor” dedi.
Aygun, Bakan Osman Aşkın Bak’ın verdiği yanıtta, “Türk Gıda Kodeksi Kriterlerine uygun gıda sundukları ve lokanta-kantin işletici seçimlerini adil ve tarafsız şekilde yaptıkları” savunmasında bulunduğunu belirterek, “Sonuçlar tam aksini gösteriyor. Liyakata uygun
yöneticiler seçilemediği, kantin-yemekhane ihaleleri adil ve dürüst insanlara verilmediği sürece çocuklarımızın can güvenliği tehlikededir. İktidarı buradan uyarıyorum. Bu sorunu çözmezseniz, gençlerimizin vebali iki tarafta da yakanızda olacak. Elbet hesap vereceksiniz. Bunların hesabını soracağız” diye konuştu. 
Pek çok gıda mühendisinin işsiz olduğuna işaret eden Aygun, “Gıda mühendislerimiz KPSS’de yüksek puan almasına karşın atanmazken, çocuklarımız göz göre göre zehirleniyor” diye tepki gösterdi. Aygun, “Abisi yerine kardeşi şirket kurup ihaleye giriyor, yine aynıisimler almış oluyor” diye konuştu.

Kaynak: İlkay Danacılar