İzinsiz gıda satışına karşı denetim İzinsiz gıda satışına karşı denetim

Geçtiğimiz aralık ayında faaliyete geçerek deneme üretimlerine başlanılan Çorlu Belediyesi Mama Üretim Tesisi’nde atık gıdalardan dönüştürülerek üretilen mamalar, sokak hayvanlarının tüketimine sunulmaya başlandı.
Çorlu’da bulunan hastaneler ve yemek üretim tesislerinden temin edilen atık gıdaların sokaklardaki can dostlar için mamaya dönüştürüldüğünü belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, mama üretiminin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.
Sarıkurt, şöyle konuştu:
 “Çorlu’muzda faaliyet gösteren hastaneler ve yemek üretim tesislerinden temin edilen atık gıdaları dönüştürerek ürettiğimiz mamalarımızı sokaklardaki can dostlarımızın tüketimi için kullanıyoruz. Çorlu Belediyesi Mama Üretim Tesisi’ne günlük ortalama 300 kilogram atık gıda temin edilirken bu gıdalardan 150 kilogram kuru mama üretimi gerçekleştiriyoruz.
Burada iki önemli konuya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü hem gıda atıklarının çöpe atılmasını önleyerek onları değerlendiriyor hem de bu atık gıdalardan elde ederek sokak hayvanlarının beslenmesini sağlıyoruz.”

UZUN RAF ÖMRÜNE SAHİP

Sarıkurt, üretilen mamaların özel olarak tasarlanmış cihazlar sayesinde uzun bir raf ömrüne  sahip olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Üretimimiz yeni başlamış olup kapasitemizi artırarak faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ayrıca bu tesis ile şehir içerisinde atık gıdalarla besleme yapılmasına son vermeyi ve sokak hayvanlarının ürettiğimiz kuru mamalarla beslenmesini hedefledik. Çorlu Belediyesi Mama Üretim Tesisi’nde üretim kapasitesinin artırılması ile birlikte mamaların hayvansever vatandaşlarımıza dağıtımına da başlayacağız. Can dostlarımızın sağlıklı ve düzenli beslenmesi amacıyla hayata geçirdiğimizi Çorlu Belediyesi Mama Üretim Tesisi’nin kentimize hayırlı olmasını diliyor, tesisin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Özge Ebecek