Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bire bir aynısı olarak inşa edilen Atatürk Evi’ne, sadece yurt içinden değil, yurt dışından da çok sayıda ziyaretçi geldi.
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, her bir Kırklarelili için her zaman gurur kaynağı olan Atatürk Evi’ni, ziyaret eden kafilelerin yanı sıra, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin de, öğretmenleri eşliğinde gezdiğini söyledi. 
Kesimoğlu, şunları kaydetti:

 “Adeta zaman yolcuğu yapıyorlar. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e olan hayranlıkları, gördükleriyle perçinleniyor. 850 bin kişiyi misafir etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İstanbul başta olmak üzere, güzel ülkemizin dört bir yanından vatandaşımız, bu nadide yapıyı görmek için Kırklareli’ne geliyor. Sınır ötesinden, Balkan ülkelerinden de konuklarımız oluyor. Gelen herkes sadece Atatürk Evi’ni değil, aynı zamanda mutlu iinsanlar kenti Kırklareli’nin ziyaretçisi oluyor. Burada geziyor, alışveriş yapıyor, lezzet duraklarına uğruyor, konaklıyor”

"Kakava ateşi" yakıldı "Kakava ateşi" yakıldı

Kesimoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kırklareli’nde ivmesini yükselttiğimiz tarih turizmi, sahip olduğumuz potansiyellerin geliştirilmesiyle daha da güçlü hale geldi. Yayla Mahallesi’ni, bu açıdan çok önemsemiştik. Her bir projemizi titizlikle hayata geçirdik. Şimdi de bunun meyvelerini topluyoruz. Atatürk Evi, yüz yıl sonra da, şehrimizin tepesinde güneş gibi parlamaya devam edecek. Yaptıklarımızla, Ata’mızı gururlandırmaya devam edeceğiz.” 
Kırklareli Belediyesi tarafından, tamamen Kırklareli halkının katkılarıyla yapılan ve 17 Ocak 2018 yılında ziyarete açılan Atatürk Evi, sadece bir müze vasfında değil, Kırklareli’nin ekonomik, turistik ve sosyal hayatını kökünden değiştiren bir yapı olarak 6 yılda 850 bin misafiri ağırladı.

Kaynak: Haber Merkezi