Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, mesajına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. Yılı kutlu olsun” ifadeleriyle başladı. 

Yeni Türk devletinin ilk Ulusal Meclisi olan Büyük Millet Meclisi’nin, 23 Nisan 1920’de açılarak, yepyeni bir umudu Anadolu’da filizlendirdiğini ve milli direnişin karargahı olduğunu aktaran Aygun, şöyle devam etti:
“Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve çok zor koşullarda çalışan TBMM, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkemizin yeniden inşa sürecinin de merkezi olmuştur. Atatürk, Osmanlı Hanedanı’ndan aldığı egemenliği 104 yıl önce TBMM’ye verirken, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözleriyle bu yetkinin paylaşılamayacağının altını çizmiştir.”

İlhami Özcan Aygun, mesajında şunları kaydetti:
“Savaş koşullarında dahi Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde hiçbir güç tanımayan Atatürk, milli mücadeleyi milletten aldığı bu güçle başarıya ulaştırmıştır. Daima halkına güvenmiş, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin ve zor koşullarında dahi Meclis’i çalıştırmış olan Atatürk, hala bugünümüz ve yarınımızdır. Ulu Önderimiz Atatürk’ü bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Ulusal egemenliğin ancak, geleceğin teminatı çocuklarla devam edeceğini düşünerek, 23 Nisan’ı; onlara bayram olarak hediye eden Atatürk, halkımıza bugün de mesajlar vermeye devam etmektedir. Bu mesajları doğru anlamadan Cumhuriyet’i ve ülkemizi ileri aşamaya
taşımamız mümkün değildir. Geçmişini bilmeyen uluslar, gelecekte başarılı olamazlar. Bir milletin tarihi, bilmesi gereken en büyük gerçeğidir. Atatürk’ü ve devrimlerini iyi anlamadan, bugünü anlayamayız. Milli egemenlik, milli birlik ve beraberliğin önemini daha güçlü bir şekilde anlayalım, anlatalım.”

Kaynak: Haber Merkezi