Ergene Belediyesinin ilçeye kazandırdığı Atatürk Evi adeta öğrencilerin akınına uğruyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya geldiği Selanik’teki evin bire bir aynısını görmek isteyen öğrenciler, öğretmenleri nezaretinde ziyaret gerçekleştiriyor.
Trakya Kalkınma Ajansının “2019 Yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında hazırladığı Atatürk Evi Projesi’nin birinci olarak desteklenmeye hak kazanmasının ardından yapımına başlanan ve 10 Ocak 2022’de düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen Ergene Belediyesi Atatürk Evi, öğrencilerin yoğun ilgisini görüyor.  
Pek çok okul ya da sınıf toplu halde Atatürk Evi’ni ziyaret ediyor.
Atatürk Evi ve Müzesi’ni Ergene Anadolu Lisesi 10/B sınıfı öğrencileri ile Marmaracık İlkokulu 4/A ve 4/B sınıfı öğrencileri öğretmenleri ile ziyaret etti. Ziyaretin ardından öğrenciler günün anısına öğretmenleri ile hatıra
fotoğrafı çektirdi. 
12 SİLİKON HEYKEL VAR
Öğrencilerin Atatürk Evi’ne olan ilgisinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Türkiye’deki 12 silikon heykele sahip tek Atatürk Evi olma özelliğini taşıyan Ergene Belediyesi Atatürk Evi’ndeki heykellerden 5’i Atatürk’e ait ve hayatının her bir evresini tasvir ediyor. Atatürk’ün 7 yaşına kadar Selanik’te yaşadığı evin birebir aynısı olarak yaptırılan Ergene Belediyesi Atatürk Evi’nde Atatürk’ün çocukluğunun canlandırıldığı bir heykel de yer alıyor. Bu özellik diğer Atatürk evlerinde de bulunuyor. Sadece Atatürk’ün yaşadığı ev olarak değil aynı zamanda bütün hayatının anlatıldığı Ergene Belediyesi Atatürk Evi’nin üst katı Atatürk’ün hayatının anlatıldığı müze konseptinde tasarlandı” dedi.
Yüksel, “10 Ocak 2022 tarihinde törenle resmen açılışı yapılarak vatandaşların ziyaretine açılan Ergene Atatürk Evi’nin tefrişatında kullanılan antika eşyaların tamamı 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başına ait orijinal eserlerden oluşuyor. Açıldığı günden bu yana adeta ziyaretçi akınına uğrayan Ergene Belediyesi Atatürk Evi pazartesi günleri hariç sabah 10.00 akşam 19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor” diye konuştu.

Editör: Trakya Gazetesi