Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve harf inkılabının 95. yıl dönümü törenle kutlandı.

Süleymanpaşa ilçesi sahil dolgu alanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Vali Recep Soytürk, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Uğurlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, anıta çelenk sundu.

Tören saygı duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Kadir Albayrak, törende yaptığı konuşmada,  şu ifadeleri kullandı:

“19. Tümen Komutanlığı döneminde kentimizde görev yapan ve Tekirdağ halkının çağdaş ve yenilikçi karakterini iyi bilen Ata’mız, yeni Türk alfabesini uygulamak için Tekirdağ’ı tercih etmiştir. Tekirdağ halkı olarak Atatürk’ün duyduğu güveni hiçbir zaman boşa çıkarmadık; onun yolundan hiç ayrılmadık ve bundan sonra da ayrılmayacağız. Bu düşüncelerle harf inkılabının uygulanışının 95. yıl dönümünü kutluyor, bu büyük devrimin mimarı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.’’

Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Tekirdağ’ın halk oyunlarını sergiledi. Daha sonra Tekirdağ Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu günün anlam ve önemine uygun bastırılan posta pulunu protokol üyelerine dağıttı.

trakyagazetesi-Ata’nın Tekirdağ’ı ziyareti törenle kutlandı2

Muhabir: Abdullah Yalçın

Editör: Trakya Gazetesi