Astroloji, insanın evren ve kozmik güçlerle olan ilişkilerini inceleyen, başarı ve başarısızlık oranlarını, hangi konularda şanslı, hangilerinde şanssız olduğunu anlamaya çalışan, hangi dönemlerde ne gibi kozmik etkiler altında kalarak, nelere uygun olduğunu araştıran bir sanattır ve günümüzde birçok kesim tarafından ilgi görmektedir.
Astrolojiye inananlar ve saçma bulanlar iki gruba ayrılsa da, bu daldan medet umanlar, onun aracılığı ile gelecek hakkında bilgi sahibi olmaya çalışanlar ve hatta hayatlarını ondan aldıkları bilgiler doğrultusunda yaşayanlar oldukça fazladır. 
Günümüzde maç sonuçları, büyük ikramiyeyi tutturacak rakamlar, kaderimizdeki önemli olaylar, kariyerimiz, özel hayatımız, sağlığımız, atalarımızdan bugüne getirdiğimiz alışkanlıkların sebepleri gibi birçok soru işareti astroloji ile aydınlatılmaya çalışıyor.
Peki astroloji hayatımızda ne denli bir rol oynuyor ve ondan ne şekilde yararlanabiliriz? Astrolojiye inananlar için 5 senedir konuyla ilgili çeşitli eğitimler alan ve 2 senedir astrolojinin birçok alanında çalışmalar yapan Dilek Gaye Sevinç’ten bilgiler aldık.

Sabri Yüce üç konuyu öne çıkardı Sabri Yüce üç konuyu öne çıkardı

23032839_893889467440798_1396321794043916647_n
Kendini tanımak ve anlamak için çıktığı yolculukta astrolojiden büyük bir destek aldığını belirten Dilek Gaye Sevinç, aslında çocukluktan beri fallara ve astroloji kitaplarına ilgisi olduğunu belirtti. Ufak yaşlardan itibaren bilgi birikimine sahip olan Sevinç, aldığı eğitimlerle bunu pekiştirdi ve başta kendi hayatı olmak üzere, birçok kişiye astroloji konusundaki bilgi paylaşımlarıyla destek olmaya başladı.
Tekirdağ’da bu alanda eğitim alabileceğimiz bir yerin henüz bulunmadığını belirten Sevinç, son günlerde yurt dışında ve İstanbul’da astroloji okullarının açıldığını ve büyük ilgi gördüğünü belirtti. “Eskiden herkesin astroloji kaynaklı öğrendiklerini kaldıramayacağını ya da kabullenemeyeceğini veya astrolojik yeteneklerin kötüye kullanılabileceğini düşünen insanlar bu alana aşırı mesafeli olabiliyordu” diyen Sevinç, günümüzde insanların konu hakkında bilinçlendiğini ve yeteneklerini doğru kullanabildiklerini, bu alanda edinilen bilgileri de kabullenip sağlıklı bir şekilde kullanabildiklerini vurguladı. Tabii ki bu noktada “Ben astrologum diyen herkesin de her söylediğine inanmamak gerektiği” konusunda ilgilileri uyardı.

640x360
Aynı zamanda numeroloji ile de ilgilendiğini belirten Sevinç, bu mistik kelimenin anlamını şu ifadelerle açıkladı: “Numeroloji, sayıların sembolik anlamlarını inceleyerek kişilerin yaşamını, karakterini ve geleceğini analiz etmeyi amaçlayan bir kehanet ve keşif yöntemidir. Numeroloji, antik çağlardan beri kullanılan bir uygulama olup, sayıların evrensel bir dil olduğuna ve sayıların insanların yaşamlarında etkili olduğuna inanır.
Numerolojide, sayılar belirli bir enerjiye sahip olarak kabul edilir. Her harf bir sayı değeriyle ilişkilendirilir ve bu sayılar kullanılarak isimler, tarihler veya diğer önemli sayılar analiz edilir. Bu analizler, bir kişinin karakter özelliklerini, yeteneklerini, zayıf noktalarını ve gelecekteki eğilimlerini ortaya çıkarmayı amaçlar.
Numeroloji, genellikle doğum tarihleri ve isimler üzerinde odaklanır. Doğum tarihinin sayısal değerleri, kişinin yaşam yolunu, kişisel yıl döngülerini ve yaşam dönemlerini belirlemek için kullanılır. İsimlerin sayısal değerleri ise kişinin karakteristik özelliklerini ve potansiyelini yansıtır. Ben de bize verilen ismin ve doğduğumuz günün özel olduğunu düşünürüm.
Numeroloji, kişisel gelişim, ilişkiler, iş kariyeri ve sağlık gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bir numeroloji uzmanı, kişinin sayısal profilini analiz ederek rehberlik, öngörü ve içgörü sağlayabilir. Ancak numeroloji, elbette ki bilimsel bir temele dayanmaz ve daha çok bir kehanet ve metafizik uygulama olarak kabul edilir.
Astroloji ve özellikle numeroloji kendini tanımaya ihtiyacı olanlara destek olabilecek bir yöntemdir. Astroloji aslında hayatımızın kullanım kılavuzudur. Mesela birinin burcunu bildikten sonra onu tanımak, onun hakkında başka soru sormadan bilgi sahibi olmak ve onu olduğu gibi kabullenmek daha kolay oluyor. Örneğin “O yay burcudur, zaten onu kısıtlayamazın. O ikizler burcudur; sabah farklı, akşam farklı karakterdedir. O başaktır, aşırı titiz davranabilir.” diyerek insanların karakterlerini tanıyarak, onları anlayışla karşılayabiliyoruz. 
Astroloji kapsamında en çok doğum haritasına başvuruyoruz. Günümüzde birçok insan hayatını doğum haritasına göre yönlendirmeye çalışıyor. Doğum haritası bize potansiyel yeteneklerimizi ve kaçınmamız gereken tuzaklar konusunda rehberlik eder. Doğum haritası Güneş, Ay ve gezegenlerin gün ay ve saat bazında konumlarının listelendiği gök günlüklerine göre ve coğrafi konumlar dikkate alınarak hesaplanır ve çıkarılır. Her şeyin başı insanın kendini tanıması.  Hangi zaman diliminde, hangi koşullara, ne şekilde doğduğumuz tüm geleceğimizi belirleyebiliyor. Her kişinin doğum haritası (yıldız haritası) kendine özel. Zira doğum tarihi, saati ve yerine göre çıkarılan her harita bir diğerinden farklı bir görünüm sergiliyor. Doğum haritası kişinin duruşu, görünümü başta olmak üzere hayatı, potansiyeli, imkanları hakkında pek çok bilgi veriyor. Bu haritalar temel alınarak kullanılan astrolojik tekniklerle geleceğe yönelik öngörümler yapılabiliyor. Bu öngörüler özellikle belirli tarihlerin önceden seçilmesinde, belirlenmesinde kılavuz olabiliyor. Belirli dönemlerde ve zamanlarda beklenen astrolojik görünümler ve etkileri önceden hazırlıklı veya planlı olunmasını sağlayabiliyor. Hedef, strateji belirlemek, bir yol haritası çizebilmek astroloji haritaları sayesinde çok daha kolay olabiliyor. Çocuklar için çıkarılan doğum haritaları, onların güçlü zayıf noktalarına ve potansiyellerine göre geleceklerinin şekillendirilmesine yardımcı olabiliyor. İlişki haritaları doğru eş, ortak, arkadaş seçiminde yol gösterici olabiliyor veya mevcut ilişkinizin durumu veya gidişatı hakkında yol gösterebiliyor.
Mesela ben doğum haritama baktığımda yaşam amacımı gördüm. Ben dünyaya, insanlara ilham vermek için gelmişim. Bunu anladığımda konunun üzerine gitmeye başladım ve içinde yetenek olanlara ilham vermek için, yeteneklerini dışa vurmaları için elimden geleni yapıyorum, örneğin resim dersleri vermek gibi…Diğer insanların da doğum haritasına bakıyorum. Fakat doğum haritası bakmak için eğitim almayı düşünenlere sesleniyorum. Kesinlikle bu eğitim yeterli değil. Çünkü insanlara bir şeyler anlatırken yaklaşım tarzınız çok önemli. Astroloji eğitiminin mutlaka piskoloji ve tasavvuf ile desteklenmesi gerekiyor. Çünkü karşınızdaki insanın bilinç seviyesine göre yorumlamanızı düzenlemeniz gerekiyor.
Bu hayatta varacağımız nokta önceden belli. Kaderimiz yazılmış. Sadece hepimizin gideceği yol farklı. En önemlisi de o yola ve varacağımız noktaya yüklediğimiz anlamlar farklı. Yaşayacağımız olaylar değişmeyecek belki ama biriktireceğimiz bilgi, alacağımız keyif farklı. Öğreneceklerimiz farklı. Paylaşımlarımız farklı. Astroloji de hayatı anlamlandırmak için bir araç olmalı. Onunla kaderi değiştirmeye çalışmak boşa kürek çekmek olur. Kaderi ancak dua, niyet, saflık, iyilik, sadaka değiştirebilir.

Kaynak: Özge Ebecek