DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, yaptığı basın açıklamasında, hükümetin asgari ücret politikasızlığını ve zamları eleştirdi. 
Avşar, ücretli çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretlinin 17 bin 2 lira ile yılın ilk çeyreğinde bile açlık sınırının altında kaldığını, zamların zamanlamasının manidar olduğunu ve hükümetin bu ayak oyunlarından vazgeçip çalışana hak ettiğini vermesi gerektiğini söyledi.
Avşar, şöyle devam etti:
“Asgari ücret; hayat pahalılığına karşı, açlığa karşı, emek sömürüsüne karşı çalışanı korumaktır. Çalışana asgari düzeyde insan onuruna yakışır bir hayat sağlamaktır. Bir ülkede bu standart açlık ve yoksulluk sınırları ile mukayese edilerek test edilir. Ülkemizde açlık sınırı yılın ilk çeyreğinde asgari ücretin üstüne çıktı.  Asgari ücret 17 bin 2 lira ve asgari emekli aylığı 10 bin lira iken TÜRK-İŞ, haziran ayı açlık sınırını 18 bin 978 lira 77, yoksulluk sınırı ise 61 bin 820 lira 10 kuruş olarak açıkladı.”


Açlık sınırının asgari emekli aylığını 2’ye katladığını aktaran Avşar, şu değerlendirmelerde bulundu:

 “Yoksulluk sınırına hiç bakmadan açlık sınırının asgari ücretin 2 bin TL üstüne ve asgari emekli aylığın ise yaklaşık 2 katına çıktığını görmekteyiz. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere asgari ücret sabit kalacaktır. Sabit kalan bir asgari ücrette, toplam ücretli çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretli yılın 2. 3. 4. çeyreğinde nasıl geçinecektir ? Asgari ücretliye 6 aylık enflasyon farkı ödenmeli ve asgari ücret artışı enflasyon artış oranına endekslenmelidir.
Avşar, Bakan Şimşek’in bir TV programında ülkedeki enflasyonu unutarak “Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde, Türkiye'de asgari ücret düşük değil" ifadelerini kullandığını, ancak Şimşek’in ülkedeki enflasyon oranın o da TÜİK rakamlarına göre, Avrupa ve dünyanın en yüksek ülkelerinden biri olduğumuzu bildiğini söyledi. 

“Ücret artışları enflasyonu tetikler bahanesi bu tablo karşısında ne kadar insanidir? Ne kadar gerçekçidir?”, diyen Avşar; “İktidar derhal en az 6 aylık enflasyon farkı oranında dahi olsa asgari ücret artışı yapmalı ve asgari ücret artışını enflasyona endekslemelidir. Bu bir zorunluluktur, tercih değil.”, dedi.

Milletvekili Avşar deprem gerçeğine dikkati çekti Milletvekili Avşar deprem gerçeğine dikkati çekti

Gri listeden çıkış meselesine de değinen Avşar; “Diğer taraftan gri listeden çıktık diye göbek atan, birbirlerini tebrik eden iktidar mensuplarına söylüyorum; hakkınızdır, zaten o gri listeye ülkeyi kara para aklamayla mafyatik ilişkilerle, terör finansmanıyla sokan muhalefetti (!) Keşke asgari ücretliyi kara listeden çıkarmak için de aynı performansı sergileseniz.”, şeklinde konuştu.

Avşar; hükümetin şark kurnazlığıyla emekçinin eline geçecek üç kuruşa da göz diktiğini savundu  ve Bakan Şimşek’e seslendi; “Sayın Şimşek, çuval delik haberin yok mu? Sen önce hortumları kes. Ayın 25’inde ve sonrasında akaryakıta ve elektriğe zam yaparak emekçinin yasal hakkı olan enflasyon farkını daha az göstererek çözüm bulamazsın. Vergi paketleriyle orta ve dar gelirliye vergi salarak açığı kapatamazsın.” dedi.


Avşar hükümetin laf kalabalığıyla, manipülasyonla pembe tablolar çizdiğini söyledi “Evet, öyle anlaşılıyor ki; yine ‘en kötüsü geride kaldı hikâyeleriyle’ gelen zamlar, vatandaşa gam olmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi