Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, mahalle muhtarları ve kentte görev yapan yazılı ve görsel medyanın temsilcilerini sabah kahvaltısında Belediye Başkan Yardımcıları Cengiz Memiş, Gökay Keleşoğlu, Levent Yıldırım ve Esengül Güven ile ağırladı. 
Akay, burada yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:
 “Bu dönemin herkese bir kere daha hayırlı olmasını diliyorum. Yeni bir 5 yıla, yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Seçim döneminde çok fazla şey anlattık. 3 ay boyunca her mahallemizde hem bizler hem de sizler Çerkezköy adına hedefler ortaya koyduk. Hatta bunun üzerine seçim beyannamesi oluşturduk. Bu 5 yıl içinde koyduğumuz hedefleri yerine getirme mücadelesi içerisine gireceğiz. Burada yeni seçilen muhtarlarımız ve önceki muhtarlarımız da mahalleleri adına koyduğu hedefleri yerine getirme arzusu içerisinde. Biz de aynı arzu içerisindeyiz.” 


ÖNCE STRATEJİK PLAN OLUŞTURULACAK
Akay, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Ancak tüm bunlar belirli bir plan dahilinde önümüzdeki 5 yıl içerisine yayılarak yapılmaya gayret edilecek. Sürecimizi tarif edeyim. 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde vatandaşlarımızın teveccühü ile tekrar göreve geldik. Eylül ayında seçim beyannamemizi Belediye Meclisimize getirerek stratejik bir plana çevireceğiz. Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz bir seçim beyannamesi hedefiyle yol yürüyoruz. Dolayısıyla bu seçim beyannamesini kayda dönüştürecek bir stratejik plan eylül ayında Belediye Meclisi’ne gelecek. Bu aşağı yukarı 2024-2029 döneminin bir hazırlık dönemi. Yani ortaya koyacağımız planları, hedefleri, projeleri, tüm mahallelerimiz için vaatlerimizi Stratejik Planımızın içine koyacağız.”

ACİL İHTİYAÇLAR GİDERİLECEK

İHRACATIN 35 ŞAMPİYONU ÇERKEZKÖY’DEN İHRACATIN 35 ŞAMPİYONU ÇERKEZKÖY’DEN

Akay, seçim sonrası ilk 6 aylık dönemin bu şekilde geçeceğini anlatarak, “Bu 5 yıllık dönemin de aynı noktada hazırlığı içerisinde olacağımızı sizlere anlatmış olayım. 2025 yılına giden bu süreçte acil ihtiyaçlar, ani ihtiyaçlar, bir an evvel yapılması gerekli olan bütün durumlara elimizden geldiğince cevap vereceğiz. Birim müdürlerimizle birlikte bu dönemi hem hazırlık, hem de ani ihtiyaçların bir an evvel çözüme kavuşması gereken ihtiyaçların peşinde geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

ARTIK ÇALIŞMA ZAMANI
Çerkezköy için yoğun mesai harcanacak bir dönem geçireceklerini ifade eden Akay, şunları kaydetti:
 “Tüm mahalle muhtarlarımız notlarını verdiler, vermeyenlerle de Başkan Yardımcımız Esengül Hanım irtibatta olacaktır. Seçim döneminde yoğun mesai gerçekleştirdik. Şimdi bu yoğun mesainin çalışma mesaisine geldik. Umarım bu yeni 5 yıl hepimize hayırlı olur. Notlarınıza göz gezdirdim. Birçoğu bizim koyduğumuz hedefler. Bugüne kadar beraber çalışma arzusu içerisinde olduk. Bizim göremediğimiz kısımları siz bize ulaştırdınız. Dolayısıyla aynı köprüyü, aynı şekilde kurmaya devam edeceğiz. Bir kere daha seçilen tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Umut ediyorum, Çerkezköy için yoğun mesai geçer. Çerkezköy halkı için hep birlikte çalışırız diyorum. Belli aralıklarla yine bir araya geleceğiz. Bu vesileyle herkese bir kez daha yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” 

TASARRUF TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRMESİ

Akay, “Tasarruf tedbirleri Belediyeyi nasıl etkileyecek? Sorusuna şu yanıtı verdi:
  “Tasarruf tedbirlerini sizin gibi biz de dinledik. Ama elimize gelen yazılı bir metin henüz yok. Yani bunun bir genelge hali henüz bize ulaşmadı. İlk bakışta tabi ki manzara zor görünüyor. Türkiye’nin bir ekonomik darboğaz içerisinde olduğunun en açık göstergesi bu. Ekonomi maalesef çok kötü durumda. Bu ekonominin etkilemediği bir alan yok. Belediyeler de bu etki altında. Dolayısıyla gelirlerin azaldığı, giderlerin tavan yaptığı bir dönem yaşıyoruz. Bu yeni değil. Son 2-3 yıldan beri bu ülkenin bir gerçeği haline geldi. Bu gerçek şu an gün yüzüne çıktı ve maalesef bir tasarruf genelgesi ile de karşımıza çıktı. Keşke her şey tasarrufla çözülecek olsa. Ancak, bu söz konusu bile değil. Tabii ki belediyeler 5 yıllık görev süresi boyunca vatandaşa bir vaat verdi. Ve bu yerel hizmetleri, yerel gelirleri artırtarak vatandaşa döndürmek yerine bunu kısıtlamak ekonomiyi düzeltecekse ne ala. Ancak ‘Etkileyecek mi?’ derseniz, tabi ki etkileyecek. Ancak yazılı genelge gelmeden söylemek tabi ki doğru değil, yazılı genelge gelsin bir şeyler söyleriz.”

Kaynak: Haber Merkezi