Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP İl Başkanlığı önündeki alanda düzenlenen törende, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını duyurdu. Akay’a destek için gelen çok sayıda kişi, alana sığmadı. 

Akay, konuşmasına alanı dolduran kalabalığı selamlayarak başladı. 

1999 yılında öğrencilik yıllarında tanıştığı, 2002 yılından bugüne kadar üyesi olmaktan gurur ve mutluluk duyduğu CHP çatısı altında gençlik kolları, ilçe yöneticiliği, ilçe başkanlığı görevlerinde bulunduğunu anlatan Akay, 2014 yılından bu yana belediye başkanlığı görevini büyük bir gururla sürdürdüğünü ifade etti. 
Akay, 10 yıl önce Çerkezköy’de belediye başkanlığı aday adaylığı açıklamasında, “Bir memleket sevdası bir Çerkezköy sevdası” diyerek yola çıktığını anımsattı.

Çıktığı o zor ve meşakkatli yolda örgütüyle yan yana omuz omuza vererek, birbirlerine güvenerek, inanarak bir seçim zaferine imza attığını belirten Akay, Çerkezköy Belediyesini AK Parti’den devralarak sosyal demokrat belediyecilik ile buluşturduğunu ifade etti. 

“GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDUK”

Akay, 2014’ten 2019’a beş yıl boyunca iyi günde kötü günde, doğumdan ölüme vatandaşın yanında olan bir anlayışla gönül köprüleri kurduklarını dile getirdi. 

Tekirdağ-İstanbul kara yolunda dönüş yoğunluğu Tekirdağ-İstanbul kara yolunda dönüş yoğunluğu

2019 yılı geldiğinde Tekirdağ’ın en zor seçim bölgelerinden birinde 5 yıl boyunca görev yaptıktan sonra vatandaşın huzuruna çıktığını ve yüzde 50 oyun üzerine çıkarak bir kez daha seçim kazandıklarını anlatan Akay, 10 yılda tam iki kat büyüyen Çerkezköy’ü sosyal demokrat belediyecilik ile buluşturduklarını ifade etti. 

KADİR ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Akay, şimdi Tekirdağ halkıyla birlikte yepyeni bir yolun başında olduklarını vurgulayarak, “10 yıl belediye başkanlığı ve Büyükşehir Meclis üyesi olarak yerel yönetim süreçlerinden aldığımız tecrübelerle yepyeni bir gelecek için bu defa da ‘bir memleket sevdası bir Tekirdağ sevdası bir Türkiye sevdası’ diyerek bir yola çıkıyoruz. Bu 10 yıl da beraber çalıştığım Büyükşehir Belediye Başkanım, abim Sayın Kadir Albayrak’a teşekkürlerimi sunuyorum, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

“GÜÇLÜ BİR TEKİRDAĞ İÇİN YOLA ÇIKTIK”
Hayalini kurduğu güçlü bir Tekirdağ için yola çıktığını aktaran Akay, şöyle devam etti: “Bu topraklara sahip çıkmak için, bu topraklarda yaşayan tüm hemşehrilerimize sahip çıkmak için, güçlü bir Tekirdağ için, hakkını arayan bir Tekirdağ hakkını söküp alan bir Tekirdağ için yola çıkıyoruz. 11 ilçesi ile bütünleşen bir Tekirdağ olacağız, 11 ilçesi ile kucaklaşan bir Tekirdağ olacağız. Muhtarları, sivil toplum kuruluşları, basın mensupları ile toplumun her kesimi ile kucaklaşan her an vatandaşının yanında olan bir Tekirdağ, genç kadrolarla, dinamik kadrolarla, bu toprakları tanıyan, bilen kadrolarla çalışan bir Tekirdağ olacağız. Hizmetlerini bu güzel kentin her alanına her an buluşturan bir belediyeciliği hep birlikte ortaya çıkaracağız. Tarım ve hayvancılığı ile güçlü Tekirdağ’da tarım topraklarımıza sahip çıkacağız. Üretimi, üreticiyi teşvik edeceğiz, daha çok destekleyeceğiz. Tarım üretiminde ülke ekonomisini ve tarımını destekleyen Tekirdağ’ın sesini daha gür çıkaracağız. Ve üretilen ürünlerini katma değere dönüştürecek hedeflerimizi anlatacağız. Turizm potansiyeli güçlü Tekirdağ’ın Karadeniz sahilini, Marmara sahillerini, denizini, doğasını, ormanlarını tanıtmak, Avrupa’nın kıyısında Tekirdağ’ımızın turizm hedeflerini geliştireceğimizi, bu gelişimin Tekirdağ’ımızın her alanında nasıl ortaya çıkaracağımızı anlatacağız.”

“TARIM TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Akay, bir sanayi kenti, bir emek kenti güçlü Tekirdağ’ın sanayi gelişimini gözlemleyen, bir sanayi kentinde doğmuş, büyümüş 10 yıl da belediye başkanlığı yapmış biri olduğunun altını çizdi. 

Verimli tarım topraklarına sahip çıkan, mevcut sanayi alanlarında çevresel etkilerini en aza indirmek için mücadele eden, istihdamı destekleyen ancak bu topraklarda üretilenin katma değerinin başka yerlere değil yine bu topraklara yatırım olarak geri gelmesini savunan, sanayi kenti olma hedeflerini anlatacaklarını aktaran Akay, şöyle devam etti:
“Bir üniversite kenti güçlü Tekirdağ’da okuyan öğrencilerin bu güzel kentte daha huzurlu daha mutlu olması için mücadele edeceğiz. Genç kardeşlerimizin yaşam şartlarını iyileştirmek, Tekirdağ’da genç kardeşlerimizin sosyal ve kültürel anlamda daha verimli alanlarda buluşturmak ve tabi ki ülkemizde daha çok tercih edilen bir Tekirdağ için hedeflerimizi anlatacağız. Üreten bir büyükşehir olacağız, dinamik bir büyükşehir olacağız, pratik bir büyükşehir olacağız, Tekirdağ’ın tüm bölgelerinde güçlü, Tekirdağ’ın tüm sathına yayılmış hızlı karar veren, hızlı hareket eden, paylaşan, ortak hareket eden, herkesle barışık, kararlı bir büyükşehir belediyesi olacağız. Temel alt yapı üst yapı eksiklikleri için çalışan, kurumları, şirketleri ile ahenk içinde olan, çözüm odaklı, en önemlisi vatandaş odaklı bir anlayış ile hizmet edeceğiz. Tekirdağ’ı yepyeni yaşam alanları ile Tekirdağ’ı yepyeni yeşil alanlar ile buluşturacağız. Vatandaşın yerlerini vatandaşına teslim eden bir belediye olacağız.”

GENÇLERE YAŞAM VE ÇALIŞMA ALANLARI SUNACAĞIZ

Akay, Tekirdağ’ı hak ettiği yeni spor alanları ile buluşturacaklarını, sporun, sporcunun yanında olacaklarını ve yeni başarılara hep birlikte ulaşacaklarını ifade etti. 

Gençlerle buluşacaklarını, onlara yeni yaşam alanları, yeni çalışma alanları sunacaklarını vurgulayan Akay, şunları kaydetti: “Eğitime destek veren bir büyükşehir belediyesi olacağız. Kadınlarımız ile istihdam sağlayan, mahalle mahalle üretim hedefleri koyan bir Tekirdağ olacağız.

Kültür sanat için fiziki alan oluşturmak için son 10 yılda hizmet etmiş bir büyükşehirden sonra bunların üzerine koyarak kültür ve sanatı toplumun her alanında yaşayan yaşatan bir kültür ve sanat şehri olacağız. Sosyal anlamda ihtiyaç sahibi olan hiçbir vatandaşımızın kendini yalnız hissetmediği, vatandaşına kucak açan, yanında olan bir büyükşehir belediyesi olacağız. Ulaşımda esnafının yanında, esnafın hakkını koruyan ancak vatandaşın taleplerini vatandaşın ihtiyaçlarını esas alan temel alan bir anlayışla hareket edeceğiz.

1

Yine ulaşımda yeni bir bakışla trafik çözümlerimizi anlatacağız. Büyük ilçelerimizden başlayarak otopark çözümlerimizi anlatacağız. Güçlü dayanıklı şehirler, güçlü dayanıklı bir Tekirdağ için çalışacağız. Ve tek hedefimiz bu güzel şehri kadınlarımızla, gençlerimizle daha güzel yarınlara ulaştırmak olacak. Tek hedefimiz çocuklarımızın geleceği için sonuna kadar mücadele etmek olacak. İşte bu temel yaklaşımla yola çıkıyoruz. 
Milletimizin talep ve isteklerini esas alacağız, bugüne kadar yapmış olduğumuz hazırlıkları ve çalışmaları olgunlaştıracak ve milletimizin huzuruna çıkacağız. Tekirdağ’ın sokakları bizim, Tekirdağ’ın caddeleri bizim Tekirdağ’ın meydanları bizim, milletimizle buluşacağız.

Hayallerimizi anlatacağız, hedeflerimizi anlatacağız ve Tekirdağ’ımız için çok çalışacağımızı anlatacağız.”

64f474e2-fa99-4b8e-877a-f8042e4c390b

HEDEF TÜM BELEDİYELERİ KAZANMAK

Akay, bir hedef için değil 12  hedef için yola çıktıklarını, mevcut ilçe belediyelerinde tamamında oyları yükselterek yeniden seçimi alacaklarını, Çerkezköy’ü de Kapaklı’yı da kazanacaklarını, Hayrabolu’yu da Ereğli’yi de geri alacaklarını ifade etti. 

5 yıllık aradan sonra 5 yıllık bir hasretten sonra Süleymanpaşa’da yeniden Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dalgalandıracaklarını aktaran Akay, şöyle konuştu: “Ve Tekirdağ’da yeniden 12-0 yapacağız. Bu anlattıklarımı burada bu soğuk havada bir araya gelen sizlerle, gelemeyen kalbi burada atan hemşehrilerimiz ile yapacağız. Bu anlattıklarımızı Genel Başkanımız Özgür Özel önderliğinde 11 ilçede partimize emek veren kadınlarımızla, gençlerimizle birlikte yapacağız. Umutlarımızı yeşerteceğiz, yeniden yollara döküleceğiz. Bize oy veren vermeyen demeyeceğiz, tüm örgütümüzle, bu mücadeleye gönül veren herkesle birlikte Tekirdağ’da iktidara yürüyeceğiz. Öncemiz Tekirdağ olacak, ancak sonramız da Tekirdağ olacak.

Aydınlık yarınlara hep birlikte yürüyeceğiz. Meydanlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bir belediye başkanı olduğumu haykırdım, gururla haykırmaya devam edeceğim. Bu duygularla; 2024 yerel seçimlerinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğumu hepinize ilan ediyorum. Kendimi önce Allah’a, sonra milletime, sonra da örgütümün vicdanına emanet ediyorum. Yolumuz açık olsun Tekirdağ.”

trakyagazetesi- Akaya sevgi seli2

trakyagazetesi- Akaya sevgi seli3

trakyagazetesi- Akaya sevgi seli4

trakyagazetesi- Akaya sevgi seli5

Kaynak: Gökmen Yüce