Karadeniz kültürü “Yayla Şenlikleri”nde yaşatılacak Karadeniz kültürü “Yayla Şenlikleri”nde yaşatılacak

Nurten Yontar, TBMM’de yaptığı konuşmada, Çorlu tren kazası davasının 17’inci duruşmasının görüldüğünü ancak yine bir sonuç alınamadığını söyledi. 
Duruşmanın suçlu bulunamadan 24 Ocak 2024’e  ertelendiğini belirten Yontar, “Hukuk rayların altında kaldı, adalet bugün sadece isim olarak var; yargı siyasallaştı, hukuk araç haline geldi. İktidar sıralarında mevcut 3 Tekirdağ milletvekili var ama onlar için herhalde bu tren kazası çok önemli değil; vefat eden, ölen kardeşlerimiz onlar için önemli değil çünkü onlar herhalde başka bir şehirden oy aldılar” dedi.  
13 SANIĞA CEZA TALEP EDİLMİŞTİ
Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda 23 Kasım’da görülen davanın 17'inci duruşmasına, tutuksuz sanıklar TCDD Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, TCDD Üst Yapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, mühendisler Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya, kazada ölenlerin yakınları ve kazada yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.
Sanık avukatlarının savunmalarının alınmasının ardından Cumhuriyet savcısı esas hakkında mütalaasını açıkladı.
Savcısı esasa ilişkin son görüşünde, Karasu, Kurt ve Polat'ın kaza tarihindeki bulunduğu görev ve sorumlulukları bakımından 30 Mayıs 2018 tarihli "sel, heyelan ve taş düşmesi" konulu yazıyı düzenleyip imzalamaları, yazıya istinaden denetleme görevlerini yerine getirmediğine işaret etti.
Kaza günü hava durumunun takip edilerek gerekli kontrollerin yapılması halinde ray altındaki boşalmanın öngörülebileceği belirtilen esas hakkındaki mütalaada, Karasu, Kurt ve Polat'ın görevlerini yerine getirmeyerek "bilinçli taksirle ile birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan diğer sanıklar Çabuk, Yıldırım, Ortancıl, Parlak, Başkaya, Kaytan, Meriçli, Aslan, Aras ve Önder'in ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan cezalandırılmalarını talep edildi.
Savcı, sanıklar Karasu, Kurt ve Polat'ın üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, üzerlerine atılı suç için öngörülen ceza miktarı dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacak olmasından ayrı ayrı tutuklanmalarını istedi.
Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
ÇORLU TREN KAZASI
Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018'de Çorlu yakınlarında vagonlarından bazılarının devrilmesi sonucu 25 kişi yaşamını yitirmiş, 340 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: Özge Ebecek